S obzirom na visoke temperature i najavljeni toplinski val, iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” podsjetili su na preporuke i savjete kako se možete zaštiti od velikih vrućina.
Sustav praćenja utjecaja toplinskog vala na zdravlje na snazi je u razdoblju od svibnja do listopada, a praćenje porasta temperature provodi se od lipnja do rujna 2024. godine.
Upozorenja na toplinske valove koji mogu djelovati na zdravlje Državnog hidrometeorološkog zavoda dostupna su za praćenje ovdje: DHMZ – Upozorenje na toplinske valove. U slučaju umjerene, velike i vrlo velike opasnosti (žuto, narančasto i crveno) pridržavajte se preporuka za zaštitu od vrućina.
Toplinski udar je ozbiljno medicinsko stanje koje nastaje kada tijelo pregrije do točke kada više ne može regulirati svoju unutarnju temperaturu. Ovo se stanje može razviti kada je osoba izložena visokoj temperaturi i visokoj vlažnosti zraka, osobito tijekom fizičke aktivnosti, a organizam nije u stanju dovoljno brzo osloboditi višak topline. Toplinski udar može uzrokovati teške zdravstvene probleme, pa čak i smrt, ako se ne liječi odmah.
Simptomi toplinskog udara
- Visoka tjelesna temperatura: Obično iznad 40 °C.
- Zbunjenost, promjene u mentalnom stanju ili ponašanju: Ovo može uključivati zbunjenost, nesvjesticu, agitaciju, ili delirij.
- Vruća, suha koža: Iako može biti i znojenje ako je toplinski udar posljedica fizičke aktivnosti.
- Mučnina i povraćanje.
- Brzi otkucaji srca: Puls može postati znatno ubrzan ili slab.
- Ubrzano disanje.
- Glavobolja.
- Gubitak svijesti.
Kako se zaštititi od toplinskog udara
Prevencija je ključna za izbjegavanje toplinskog udara. Evo nekoliko savjeta:
- Pijte dovoljno tekućine: Voda je najbolji izbor. Izbjegavajte alkohol i pića koja sadrže kofein, jer mogu povećati dehidraciju.
- Nosite laganu i prozračnu odjeću: Bijela i svijetla odjeća bolje reflektira sunčevu svjetlost.
- Izbjegavajte intenzivnu tjelesnu aktivnost tijekom najtoplijih dijelova dana: Ako je moguće, planirajte fizičke aktivnosti u rano jutro ili kasno poslijepodne.
- Potražite hlad: Ako ste na otvorenom, pokušajte pronaći hlad ili nositi šešir širokog oboda.
- Koristite ventilatore ili klima uređaje: Klimatizirani prostori pomažu u smanjenju tjelesne temperature.
- Ostanite informirani: Pratite vremenske uvjete i upozorenja o visokim temperaturama.
- Budite svjesni lijekova koje uzimate: Neki lijekovi mogu smanjiti sposobnost tijela da se ohladi.
Rashladite svoj dom
- Nastojte rashladiti prostor u kojem živite. Mjerite sobnu temperaturu između 8.00 i 10.00 sati, u 13.00 sati i noću nakon 22.00 sata. Idealno bi bilo sobnu temperaturu držati ispod 32 °C danju i ispod 24 °C noću. To je posebno važno za djecu ili ako ste osoba starija od 60 godina ili ako imate kronične zdravstvene probleme.
- Koristite hladniji noćni zrak da rashladite svoj dom. Otvorite sve prozore ili rolete tijekom noći i ranih jutarnjih sati kada je vanjska temperatura niža (ako je to moguće).
- Smanjite količinu vrućeg zraka unutar stana ili kuće. Danju zatvorite prozore i rolete (ako ih imate), naročito one koji su okrenuti prema suncu. Ugasite sva umjetna svijetla i što je više moguće električnih uređaja.
- Stavite zaslone, draperije, tende na prozore koji dobivaju jutarnje ili popodnevno sunce.
- Objesite mokre ručnike kako biste rashladili zrak u prostoriji. No, nemojte zaboraviti da se time povećava vlažnost.
- Ako imate uređaj za rashlađivanje (air-conditioning) zatvorite vrata i prozore kako ne bi trošili više energije nego što je potrebno.
Električni ventilatori mogu pružiti olakšanje i osvježenje, ali ako je temperatura iznad 35°C neće spriječiti bolesti vezane uz velike vrućine. Važno je piti dovoljno tekućine, ali ne naglo.
Ako sumnjate da netko ima toplinski udar, odmah potražite hitnu medicinsku pomoć. U međuvremenu, pokušajte rashladiti osobu tako što ćete je premjestiti u hladan prostor, skinuti višak odjeće i koristiti hladne obloge ili ventilator. Hladite osobu dok se tjelesna temperatura ne spusti ispod 38°C. Nemojte dati acetilsalicilnu kiselinu ili paracetamol. Osobe bez svijesti postavite u bočni ležeći položaj.
ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA