Židovska općina želi izgraditi memorijalni centar

Autor:: Sarah Srdar 2/21/2012 16:54

Potaknuta špekulacijama o zastoju izgradnje Židovskog centra i sinagoge na mjestu razorenog hrama u Praškoj ulici u Zagrebu, Židovska općina Zagreb informirala je javnost o razlozima tog zastoja i njegove povezanosti s pitanjima povrata židovske imovine.

-.-Sarah Srdar-.-Židovskoj općini Zagreb je, prema evidenciji iz prosinca 1950. godine, za vrijeme NDH i komunističke vladavine oduzeto 11 zgrada u Zagrebu, dvije zgrade izvan Zagreba, šest gradilišta i jedna šumska parcela. Samo dio je vraćen, a Židovska općina Zagreb optužuje inertnu i nezainteresiranu državnu administraciju.

Spremni su na kompromise te se nadaju kako će najavljene izmjene i dopune Zakona o povratu imovine biti izvršene na način da se imovina Židovima zaista vrati.

– Po pitanju povrata imovine, učinjeno je minimalno. Zakon koji je donesen je i onemogućio detaljni povrat imovine, posebno fizičkim osobama, s obzirom da je ograničen samo na prvi red, djecu, a ne braću ili sestre. Ne tražimo potpuni povrat imovine jer nam je jasno da se to ne može realizirati – rekao je Ognjen Kraus, predsjednik Židovske općine Zagreb.

Projekt čeka raspravu od 2006. godine

-.-Sarah Srdar-.-Kao glavnog krivca za zastoj izgradnje, Židovska općina navodi pokušaj da se iz pripreme izgradnje izuzme općina kao nositelj projekta i vlasnik zemljišta. Naime, kažu kako su 2006. aktualnoj vlasti predali koncept sadržaja objekta, a o istom se nikada nije raspravljalo.

– Bivši predsjednik države, Stipe Mesić, je diktirao odluke i htio odigrati svoju ulogu. Tad je bilo najteže našoj zajednice jer je predsjednik dao potporu ljudima koji su se odvojili od naše općine i tražilo se brisanje Židovske općine s vjerskih spisa u Republici Hrvatskoj. Ova općina nije bila ukinuta niti u vrijeme Nezavisne države Hrvatske, niti po nalogu Ante Pavelića – kazao je Kraus.

Uz memorijalni centar i poslovni prostori

Građani imaju predodžbu o izgradnji sinagoge u centru Zagreba, no riječ je o memorijalnom centru s elementima vjerskog sadržaja u čijem bi se sklopu izgradio i poslovni centar budući da održavanje takvog objekta iziskuje poprilična financijska sredstva.

– Građenje sinagoge ne doživljavam kao nikakvo iskupljenje. Hrvati s kojima živimo se nemaju što iskupljivati. Oni imaju svoju obvezu. Moja djeca žive s vama. I naš dom je Hrvatska. Ljudi moraju shvatiti da nam nije Izrael rezervni dom. Dvadeset godina smo s vama u Hrvatskoj, bili smo skupa za vrijeme rata i sad smo zajedno u ovoj krizi – dodao je Jakov Bienenfeld, član Vijeća Židovske općine Zagreb.

Do izgradnje objekta u Praškoj ulici neće doći sve dok Židovska općina Zagreb ne ostvari svoja prava i ne osigura svoju egzistenciju, ali i izgradnju i održavanje budućeg objekta.