Autor:: Ana Zorić 11/8/2011 9:52
Čak 27 osnovnih škola iz svih djelova Zagreba ima azbestni krov, a učenicima koji u njima pohađaju nastavu svakodnevno prijeti opasnost da obole od smrtonosne azbestoze. Već godinama stručnjaci Zavoda za toksikologiju upozoravaju kako su djeca posebno osjetljiva na taj kancerogeni materijal.
Naime, škola koja je stara 44 godine posljednji put je renovirana davne 1986. godine kad je tadašnji krov, koji je prokišnjavao, zamijenjen sadašnjim salonit pločama. Iako su trenutno u dobrom stanju, roditeljsko vijeće i školski odbor odlučili su da ih treba zamijeniti.
– Ne znamo kad će se ploče početi trusiti, niti kako će izgledati u slučaju da ih ošteti nevrijeme – rekao nam je ravnatelj Dragutin Šatović koji je istaknuo da je zdravlje djece na prvom mjestu.
Prije nego ih ošteti nevrijeme, postoji opasnost da se salonit ploče u OŠ ‘Petar Preradović’ počnu trusiti zbog djece koja se penju na krov i crtaju grafite, čime se dovode u višestruku opasnost.
Krov nije zamijenjen zbog spora između Grada i vlasnika
Azbestni krov nalazi se i u jednoj od najderutnijih škola u Zagrebu, OŠ Odra koju pohađa 340 učenika. Krov te škole u potpunosti je napravljen od azbestnih ploča, a one nisu mijenjane čak 44 godine.
– Krov u školi nije zamijenjen zbog sudskog spora Grada Zagreba i navodnih vlasnika zemljišta na kojem je škola sagrađena. Osim azbestnog krova problem nam predstavlja vlaga, opadanje žbuke te loši prozori u nekim dijelovima škole – rekao nam je ravnatelj Slavko Ćavar, koji već 12 godina obnaša funkciju ravnatelja u Osnovnoj školi Odra.
– Prije smo imali krov koji je prokišnjavao pa su stropovi na drugoj etaži uvijek bili mokri. Onda je zamijenjen salonit pločama. Profesori kemije s kojima sam razgovarala, rekli su mi da azbest nije opasan dok se ne razbija – ispričala nam je ravnateljica Marica Nemet.
Dvorana u OŠ Matka Laginje napravljena je od salonitnih ploča. Iako su svjesni opasnosti, iz škole poručuju da ih tješi činjenica da djeca u dvorani borave tek dvaput tjedno.
– Nemamo vanjsko igralište pa djeca tjelesni uvijek imaju u dvorani, srećom to nije prostor u kome stalno borave, no ipak smo Gradskom uredu poslali zahtjev za sanaciju – rekao je ravnatelj Božidar Bilafer.
Roditelji zabrinuti zbog kancerogenog azbesta
Roditelji djece koja pohađaju neku od ovih 27 škola u velikim su mukama. Podsjetimo, nedavno se pedesetak očajnih roditelja okupilo ispred OŠ Vladimira Nazora na kojoj se planira sanacija, kako bi spriječili skidanje azbestnih ploča dok su djeca na nastavi.
– Ne želimo preuzeti rizik da se djeci nešto dogodi, neće se sutra razboljeti, ali za 20 godina hoće – rekla nam je Sandra Šimunić.
Iako smo u nekoliko navrata tražili odgovore od Gradskog ureda kada planiraju sanaciju azbestnih krovova, koliko to košta te koliko novca imaju na raspologanju, odgovor još uvijek nije stigao.