Autor:: Matea Damjanović 11/22/2010 16:29
U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, koji se obilježava 25. studenog, skupštinsko Povjerenstvo za ravnopravnost spolova organiziralo je okrugli stol pod nazivom ‘Grad Zagreb kao mogući model u suzbijanu nasilja nad ženama’. Kako je rečeno, cilj okruglog stola bio je upozoriti da je nasilje nad ženama u stalnom porastu. U razdoblju od 2004. do 2009. broj prijavljenih slučajeva nasilja u obitelji na razini države porastao je s 14, 500 na 22 000. U više od 70% slučajeva žene su žrtve nasilja svojih bračnih ili izvanbračnih partnera. Broj ubojstava također je u porastu.
– Od 2001. do 2009. godišnje je ubijeno od 20 do 45 žena. Ono što je alarmantno je da su njihovi partneri počinitelji u 20-65 posto slučajeva. Još uvijek postoji mnogo neprijavljenih slučajeva nasilja. Primjerice na jedno prijavljeno silovanje dolazi 15 do 20 neprijavljenih slučajeva – kazala je Maja Mamula, predsjednica Ženske sobe.
U prvih šest mjeseci ove godine zagrebačka policija je zabilježila 2 430 slučajeva nasilja u obitelji.
– Od svih zatraženih intervencija za nasilje u obitelji, 117 žrtava bilo je u dobi djeteta ženskog spola, 85 je bilo žrtava maloljetnica, a 994 oštećenih odraslih osoba. Počinitelji su najčešće supružnici ili nevjenčani partneri – rekla je Martina Pernar, voditeljica Odsjeka maloljetničke delikvencije PUZ-a.
‘Policajci ne želi kvariti vikend nasilnicima’
Unatoč postojanju skloništa za žrtve, poput Autonomne ženske kuće Zagreb ili Udruge Ženska pomoć sada, u Hrvatskoj nedostaje oko 700 kreveta. Neva Tolle iz Autonomne ženske kuće Zagreb upozorila je na smanjenje sredstava neophodnih za rad organizacije. Naime, prema prijedlogu proračuna Grada Zagreba za iduću godinu Autonomna ženska kuća trebala bi dobiti 33 posto manje sredstava. Umjesto dosadašnjih 750 000 kuna, Grad bi za rad kuće izdvojio 500 000 kuna, zbog čega bi se AŽKZ mogla privremeno zatvoriti, rekla je Tolle.
Martina Čarija iz Udruge BABE, prenoseći iskustva žrtava, požalila se na neučinkovitost policije i Centara za socijalnu skrb.
Velik broj žena koje nam se javljaju za psihološku ili pravnu pomoć kažu da su prvo zvale policiju ili Centar za socijalnu skrb te da im nisu pomogli. Kada su pitale mogu li od svog supruga nasilnika odvesti djecu, odgovorili su im da ne mogu, jer je i on njihov roditelj – ispričala je Martina Čarija iz Udruge BABE te dodala kako policija, prema iskustvima žena, često obiteljski sukob tretira kao manju obiteljsku svađu.
– Bilo je slučajeva da muškarac izađe iz zatvora za vikend, napadne suprugu i kada dođe policija kaže kako mu ne želi kvariti vikend – dodaje Čarija.
Presude kojima je žena žrtva nasilja jednako kažnjena kao i suprug zlostavljač
Na okruglom stolu također je upozoreno kako se žene žrtve nasilja često na sudovima dovode u neugodnu situaciju, jer tijekom svjedočenja, svoja bolna iskustva moraju iznositi pred partnerom zlostavljačem.
Provoditi postupak u svrhu pribavljanja dokaza na način da onaj koga se smrtno bojiš stoji na pola metra od tebe i da ga moraš gledati u oči kako bi sudu dokazala da on laže je tortura – rekla je Neva Tolle iz Autonomne ženske kuće Zagreb
Tolle je dodala kako posjeduje presude u kojima je žena žrtva nasilja jednako kažnjena kao i njezin suprug zlostavljač.
Imam fizičke presude u kojima su žene krive, jer su peglale kartice. Muž ih je tada počeo tući, pozvana je policija, oboje su privedeni u Senjak, dovedeni pred suca i jednako kažnjeni.
Sudionice okruglog stola zaključile su kako je potrebno provesti niz mjera, koje će pružiti pomoć te zaštititi žene i djecu, žrtve nasilja. Morana Paliković Gruden predložila je osnivanje alimentacijskog fonda, programa zapošljavanja i programa promjene identiteta, koji se, kako je rekla gradska zastupnica, u drugim zemljama pokazao djelotvornim u smanjenju broja smrtnih ishoda. Neva Tolle naglasila je potrebu jače kontrole nasilnika od strane policije, boljeg nadzora Centara za socijalnu skrb, izricanja ozbiljnih zatvorskih kazni, osiguranja smještaja i socijalne pomoći te alimentacije.
Na okruglom stolu, na kojem se raspravljalo o nasilju nad ženama, sudjelovala su tek dvojica muškaraca, zastupnik Zvonko Maković i predsjednik Udruge Nada, Hrvoje Rendulić. Nadamo se kako su poslovne obaveze, a ne nezainteresiranost za temu razlog nesudjelovanja jačeg spola na okruglom stolu koji je razmatrao ozbiljan društveni problem, na čijem suzbijanju trebamo djelovati zajednički.