Autor: Ines Šmit 11/26/2011 11:08
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske, organizirala je Kampanju Bijele vrpce koja je posvećena senzibiliziranju javnosti za borbu protiv nasilja nad ženama s invaliditetom.
U Kampanju bijele vrpce uključen je 31 grad u Hrvatskoj, a Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama SOIH, mreža žena s invaliditetom, posebno posvećuje borbi protiv nasilja nad ženama s invaliditetom, rekla je Sanja Vodopić, stručna suradnica SOIH-a.
Vodopić je istaknula kako će se kampanja nastaviti u idućih 16 dana, odnosno od 25. studenoga, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, 3. prosinca, Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, do 10. prosinca, Međunarodnog dana ljudskih prava.
Bijele vrpce su se dijelile svim muškarcima u znak njihovog ne nasilju nad ženama, a uz bijelu vrpcu koja se nosila na reveru dijelio se i letak u kojem je posebno naglašeno zašto pružiti podršku ženama, naročito ženama s invaliditetom.
Žene s invaliditetom višestruko su izložene nasilju i to nasilju u obitelji, nasilju u institucijama, ali i nasilju na ulici.
Prema podacima SOIH SOS telefonaza žene žrtve nasilja koji je počeo s radom 2007. godine, broj prijavljenih slučajeva nasilja u zadnje tri godine dvostruko je veći. Teško je prosuditi radi li se tu o tome da su žene sve osnaženije za prijavu nasilja ili je broj slučajeva drastično povećan.
– Naš SOS telefon je otvoren prije četiri godine, a do sada smo imali preko petsto poziva žena s invaliditetom koje su bile žrtve nasilja – nadodala je Štefica Roginić, iz SOIH SOS telefona za žene s invaliditetom žrtve nasilja.
Posebna pozornost u ovoj Kampanji posvećena je mladićima u srednjim školama kako bi ih se u najranijoj mladosti potaknulo za stvaranje partnerskih odnosa bez nasilja. Tako da su u 1. Tehničkoj školi Tesla učenicima podijeljene bijele vrpce kao simbol borbe protiv nasilja nad ženama.
– Odabrali smo bijelu vrpcu kako bismo muškarce stavljanjem vrpce pridobili za potporu borbi protiv nasilja nad ženama, odnosno kako bi se oni sami odlučili da neće činiti, prešutjeti niti podupirati nasilje, istaknula je Vodopić.
Ovom kampanjom želi se doprinjeti razvoju svijesti zajednice o osobama s invaliditetom.