Žena nema na vodećim pozicijama u sportu

Autor: Margarita Weisz 10/11/2015 16:46

Zagreb je domaćin dvodnevnog seminara na temu ravnopravnosti spolova u sportu. Na seminaru sudjeluje 17 zemalja koji će promjerima dobre prakse prikazati potrebu povećanja broja žena u tijelima odlučivanja kako bi se postigla ravnopravnost pri donošenju odluka.

– Problem koji mi imamo u Hrvatskoj, bez obzira na udio ženske populacije u sportu, je taj da žene nakon natjecateljskog perioda gubimo u sportu. Vrlo mali dio ih prelazi u trenerice, sutkinje, sportske djelatnike, a da ne govorim o sudjelovanju u upravljanju – rekla je ravnateljica Instituta za turizam Sanda Čolak.

Koliko je teško ženama ostati u sportu, a pogotovo biti na nekim odlučujućim funkcijama zna i nekadašnja olimpijska pobjednica u streljaštvu te današnja predsjednica Litvanskog olimpijskog odbora.

– Ne radi se samo o ravnopravnosti u sportu između muškaraca i žena ili trenera. Puno je važnije odlučivanje u sportu i ljudi koji sjede na vodećim pozicijama. Postotak žena je tu vrlo mali, postotak žena koje odlučuju nije veći od 5 posto – objasnila je predsjednica Litvanskog olimpijskog odbora Daina Gudzineviciute.

Diskriminacija žena u sportu vidljiva je na vodećim pozicijama, ali sportašice, žene s invaliditetom, izložene su dvostrukoj diskriminaciji.

– Ja sam bila prva sportašica s invaliditetom koja je stekla status vrhunske sportašice. Kada sam se počela baviti sportom infrastrukture nije bilo, a trenutno želim stvoriti projekte s kojima bi uključili veći broj djece s teškoćama u razvoju u plivački sport jer ipak je to bazični sport – istaknula je paraolimpijka Ana Sršen.

Vrhunski sport zahtijeva talent, neumoran rad i odricanje kako za muškarce tako i za žene, ali njihovi rezultati se ne cijene jednako. Kao što se ne cijeni jednako ni njihova daljnja uloga nakon profesionalne karijere.