Zdravstveni sindikati protiv spajanja domova zdravlja u Zagrebu

Predstavnici četiri zdravstvena sindikata te pacijenata pozvali su Ministarstvo zdravstva da povuče stavak Zakona o zdravstvenoj zaštiti koji i za Grad Zagrebu kao i za ostale županije, propisuje postojanje jednog doma zdravlja, jer će to smanjiti kvalitetu primarne zaštite.

Foto: Zagrebancija.com

Predstavnici četiri zdravstvena sindikata te pacijenata pozvali su Ministarstvo zdravstva da povuče stavak Zakona o zdravstvenoj zaštiti koji i za Grad Zagrebu kao i za ostale županije, propisuje postojanje jednog doma zdravlja, jer kako poručuju – to će smanjiti kvalitetu primarne zaštite. Tim je povodom održana konferencija za novinare pod nazivom ‘Pet minuta do dvanaest za spas domova zdravlja Grada Zagreba’.

– Nevjerojatno je da zakonodavac nije prepoznao posebnosti Grada Zagreba. Zagreb ima negdje preko devetsto tisuća korisnika zdravstvene zaštite te se, gledajući regionalno, ne možemo uspoređivati ni s jednom županijom ili gradom koji ima negdje od 50 do 100 tisuća korisnika zdravstvene zaštite. Grad Zagreb treba biti izuzetak i mi smo na to upozoravali. Odmah smo reagirali. S Gradom Zagrebom smo održali dva sastanka u 2023. i 2024. godini. Također, s Ministarstvom zdravstva smo održali sastanak i upozoravali na sve ove stvari koje se na terenu događaju. Na kraju smo zaključili da ni Grad Zagreb ni ministarstvo nisu napravili nikakvu analizu dotičnog zakona – rekla je Anica Prašnjak, predsjednica glavnog vijeća Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara – medicinskih tehničara.

FOTO: Pixabay

Zagreb, sa statusom županije ima tri doma zdravlja, a izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti ograničavaju njihov broj na samo jedan u svakoj županiji. Sindikati upozoravaju da je problem dostupnosti zdravstvene zaštite u većini povezan s organizacijskim problemima na razini domova zdravlja i manjkom zdravstvenih i nezdravstvenih djelatnika.

– Jedan dom zdravlja u glavnom gradu bit će ”veliki, tromi sustav, novi zdravstveni Holding”, s više od dvije tisuća zaposlenih raštrkanih na 136 lokacija. Liječnici i medicinske sestre će biti premješteni tamo gdje će faliti ljudi, što znači da ja iz Španskog mogu otići u Sesvete, a kolegica iz Sesveta u Špansko. Zbog toga će građani morati ispočetka govoriti što im je. To nije ni kontinuitet zdravstvene zaštite niti dostupnost kakvu trebamo imati – rekla je predstavnica Glavnog odbora Hrvatskog liječničkog sindikata Mirela Marković.

FOTO: Pixabay

Grad Zagreb treba zadržati tri doma zdravlja, s obzirom da svaki od njih ima više osiguranika nego bilo koja druga županija, istaknuo je Goran Bajs iz Sindikata zaposlenika u zdravstvu Hrvatske.

– Ja bih volio vidjeti tko će koordinirati sustav sa 136 ustanova. Mislim da je to moguće jedino s umjetnom inteligencijom, a pitanje je može li i ona to. Veliki su problemi u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, a svi se kunemo da je ona početak liječenja – rekao je Bajs.

Ministar na ovu temu nije želio davati izjave, pa je stiglo priopćenje:

Grad je od samog donošenja zakonskih izmjena kao i samog početka administrativnog procesa spajanja, transparentan i participativan te se vodi računa o tome da niti jedan zaposlenik doma zdravlja ne ostane bez svog radnog mjesta, kao da niti vezano uz dostupnost zdravstvenih usluga nema promjena za pacijente. Svi timovi ostaju na postojećim lokacijama sukladno važećim ugovorima s HZZO-om i mreži javnozdravstvene službe koju donosi zakonodavac Ministarstvo zdravstva RH.

FOTO: Pixabay

Zaključak konferencije je najava još jednog sastanka s predstavnicima resornog ministarstva i Grada Zagreba. Spomenuti sastanak bi se trebao održati početkom rujna. Također, upućen je javni apel da se Grad Zagreb izuzme iz navedenog spajanja.

Zakon bi s primjenom trebao krenuti od 1. siječnja iduće godine.

ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA