Autor: 1/13/2012 9:43
Da hrvatska birokracija nema razumijevanja za izvanredne slučajeve najbolje pokazuje situacija u kojoj se našla majka tromjesečne bebe iz Zagreba. Naime, njen mališan prva je tri mjeseca svog života proveo bez zdravstvenog osiguranja, jer njegovi roditelji nisu mogli prijaviti njegovo prebivalište.
Na Policijskoj upravi zagrebačkoj od njih su tražili vlasnički list stana, koji nisu mogli dobiti jer je u tijeku uknjižba stana, koja traje već godinu dana i nema načina da se ubrza. Problem je nastao u tome što dijete treba prijaviti na adresu majke ili oca, a u ovom su slučaju njih dvoje tek nedavno doselili u Zagreb i prijavili boravište, dok su im prebivališta ostala u drugim gradovima udaljenima oko 700 kilometara od Zagreba.
Iako su roditelji čak pet puta odlazili na policiju i donosili razne dokumente, tek su na kraju saznali da to ništa ne vrijedi bez vlasničkog lista i da se mora obaviti terenska provjera. Ona obično traje mjesec dana, a u Petrinjskoj su obećali kako će zbog bebe sve ubrzati. Na kraju je u ovom slučaju provjera trajala mjesec i 20 dana, a vjerojatno bi trajala i dulje da već očajna majka nije primila telefon u ruke i zvala kako bi se sve malo požurilo. No, nitko joj nije želio dati nikakve informacije preko telefona, pa je s bebom na rukama morala na policiju. Na kraju joj se jedna službenica smilovala i dala broj osobe koja je odgovorna za terensku provjeru. Od te osobe majka je doznala kako je njihova adresa već mjesec dana na listi zadataka kontakt policajca, no nitko nije znao zbog čega kontakt policajac nije došao. Zanimljivo, nedugo nakon tog poziva, policajci su se pojavili na njihovim vratima.
Beba zdravstveno osiguranje dobila tek nakon terenske provjere
– Ja sam više od pola trudnoće preležala tako da nisam mogla tada mijenjati dokumente, a kad se dijete rodilo nismo mogli s bebicom ići autobusom prijavljivati ga u druge gradove, pa smo se odlučili prijaviti u Zagrebu jer ionako živimo u stanu mojih roditelja – ispričala nam je majka.
U Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje nisu htjeli ni čuti za prijavljivanje bebe na zdravstveno osiguranje bez prijave prebivališta u Zagrebu. Beba je zdravstveno osiguranje dobila tek nakon što je policija obavila terensku provjeru kako bi provjerila žive li roditelji zaista na toj adresi i izdala rješenje na temelju kojeg mogu prijaviti dijete. Kad je majka napokon prijavila bebu u HZZO, pitali su je gdje je bila dotad.
– Objasnila sam da sam imala probleme s prijavom prebivališta, na što je službenica rekla da bez prijave prebivališta u Zagrebu nema prijave u Zagrebu – rekla nam je majka.
Nakon novinarskog upita, svi nude pomoć
S druge strane, na naš upit iz HHZO-a je stigao ovakav odgovor.
– Dijete ne bi trebalo imati nikakvih zapreka pri korištenju zdravstvene zaštite – stoji u šturom odgovoru u kojem nas mole za konkretnije podatke o obitelji.
Policijska uprava zagrebačka poslala je mnogo opširniji odgovor.
– Zakonom o prebivalištu i boravištu građana propisani su uvjeti, u kojima se prebivalište maloljetnih osoba utvrđuje prema posljednjem zajedničkom prebivalištu roditelja, a kada roditelji nemaju zajedničko prebivalište ili nisu u braku, onda se ono utvrđuje prema prebivalištu roditelja koji vrši roditeljsko pravo. Pretpostavljamo da roditelji djeteta nisu prijavili prebivalište na adresi stanovanja, pa je zbog nedostatka dokumentacije za prijavu potreban i dodatni postupak-provjera na adresi, na koju se oni žele prijaviti, preko nadležne policijske postaje – stoji u odgovoru u kojem su također zamolili da im se majka javi ako nije uspjela prijaviti svoje dijete.
Iz Zemljišno-knjižnog odjela Općinskog suda u Zagrebu nisu nam mogli dati nikakve odgovore bez detaljnijih podataka, no ponudili su uputiti obitelj kako požuriti dodjelu predmeta, ako će biti potrebno.