Autor:: Tanja Molvarec 2/21/2012 11:33
Sve više djece i mladih do 18 godina traži pomoć psihoterapeuta, potvrdila nam je psihoterapeutkinja Jelena Vrsaljko. Razlozi zbog kojih djeca i mladi dolaze su raznoliki.
– Primjetila sam da dolaze pojačano, ali to je zbog toga jer su problemi prestali biti tabu tema. Djeca i mladi dolaze zbog poteškoća u učenju, problema s ponašanjem, depresije, tjeskobe. Posao terapeuta je da se približi mladoj osobi koja dođe, da razgovara najprije o tome što ta osoba voli, a ne odmah krenuti s problemima. Ponekad kada dođe dijete ili tinejdžer na psihoterapiju zbog, primjerice, poteškoća u učenju, na kraju se ispostavi da zapravo ima problema s ponašanjem – kazala je Vrsaljko.
– Koliko odgovornosti, toliko slobode. Ako pokaže dovoljno odgovornosti, imat će i slobodu. Roditeljima je teško ponekad dijete od 12 godina doživljavati ozbiljno i uvažavati njegovo mišljenje, ali upravo bi to trebali raditi. Slušajte dijete, ali naravno granice u odgoju moraju postojati – upozorila je Vrsaljko.
Važno je da roditelj ne forsira upis u neku određenu školu koju dijete ne želi pohađati. Ili, pak, neku aktivnost koja ga ne zanima.
– Nije dobro tjerati dijete da ide u školu koju ne želi ili na aktivnost koja ga ne zanima. Roditelji prečesto imaju svoje ambicije i pritom zaboravljaju da to nisu ambicije i njihove djece. Stoga je važno da roditelj bude tu, usmjerava ga i potiče da samo rješava svoje probleme. Svaka osoba je individua. Neki učenici su sporiji, nekima treba duže, neki su izrazito inteligentni. Dakle, treba svako dijete zasebno gledati – kazala je Vrsaljko.
Još od najranije dobi roditelji su skloni sve raditi umjesto djeteta.
– Roditelj može pitati dijete što bi ono napravilo u nekoj situaciji. Dakle, pustiti ga da sam riješi svoj problem. Na taj način će razviti i samopouzdanje koje je važno jer se u kasnijoj životnoj fazi lakše suočavaju s izazovima – savjetovala je Vrsaljko. Stoga je važno da roditelj bude tu, usmjerava ga i potiče da samo rješava svoje probleme.