Zbog fiskalnih blagajni ne radi 85 posto prodavača

Autor: Gorana Banjeglav 7/8/2013 14:15

Nekoliko stotina prodavača i zakupaca s većine hrvatskih tržnica, ribarnica i sajmova okupilo se na zagrebačkoj tržnici Dolac. Predstavnici tržnica istaknuli su da traže plaćanje poreznog paušala po dužnome metru klupe na kojoj prodavači prodaju svoju robu, ali i tromjesečni moratorij tijekom kojeg bi se snimilo stanje na tržnicama. Ipak, spremni su i na mogućnost da ministar financija ne odustane od fiskalizacije na tržnicama.

– Ministra Linića ja cijenim, on ima taj jedan pruski vojnički stav u životu i ja to poštujem, ali smatram da se svatko mora savinuti u određenim situacijama ako netko pokaže činjenice, a ja ih imam dosta. Nisu napravljene predradnje koje su trebale biti napravljene i nismo se razgovarali na vrijeme – rekao je Niko Pervan iz Udruge hrvatskih tržnica.

Vođe prosvjeda ponavljaju kako će hrvatske tržnice postati jedini tržnice u Europi na kojima kupci uz mrkvicu i krumpir dobivaju i račun.

– Gospodin Linić je sam rekao da su u pravu i da se vani ne izdaju računi, ali moramo znati da su Hrvati najveći utajivači poreza. Ja podbijam tu tezu i ne mogu prihvatiti da su Hrvati genetski predodređeni za utaju poreza. Ne prihvaćam da je Nijemac bolji platiša poreza od mene ili vas, samo ima bolji okvir i dobra pravila igre kojih se drži, jer je porezna uprava napravila sve što je trebalo – dodao je Pervan.

Podršku prosvjednicima pružili su i predstavnici Tržnica Zagreb.

– Mi smo ovdje jer prosvjeduju naši komitenti, oni kod kojih mi živimo i želimo da se taj problem riješi na obostrano zadovoljstvo, i Vlade i komitenata kako bi tržnice zabljesnule svojim starim sjajem – istaknuo je Miroslav Pupić Bakrač, glasnogovornik Tržnica Zagreb.

Pupić Bakrač istaknuo je kako Zelena tržnica danas ne radi, a proteklih dana prodavači su bacali robu jer je nisu imali kome prodati. Ministarstvu financija ponudio je nekoliko rješenja nastale situacije.

– Vjerujemo da se situacija može urediti jer postoje modeli koji već funkcioniraju i to u nama susjednim zemljama iz zajednice u koju smo sad ušli. Italija, Slovenija, Austrija, Mađarska, sve su to zemlje koje drže primjerenim da se tradicijski način prodaje proizvoda odvija bez pretjerane zakonske regulative – ističe Pupić Bakrač.

Prodavači ističu kako su spremni plaćati sva davanja, ali nakon što se urede tržnice.

– Mi nismo protiv poreza, samo da nam se daju uvjeti za rad, koji su sad definitivna nula. PDV je 25 posto, uz otpis robe, sve to treba staviti u račun da se vidi isplati li nam se raditi – rekla nam je prodavačica koja na riječkoj tržnici radi već 12 godina.

Procjenjuje se kako na tržnicama diljem Hrvatske ovih dana ne radi čak 85 posto prodavača.