Zagrebancija

Zbog dužeg životnog vijeka neizbježan dulji rad

Autor: 10/17/2012 14:17

U sklopu obilježavanja 20. godišnjice Sindikata umirovljenika Hrvatske održana je međunarodna konferencija “Mirovine stečene radom ili milodarom”. Na konferenciji su domaći i međunarodni govornici raspravljali o problemima mirovinskog sustava, kao i problema starenja.

Kako je rekao sveučilišni profesor Vladimir Puljiz, starenje se obično smatra europskim problemom, no ovaj fenomen postaje problem cijelog svijeta. Tako je naveo kako najstarije stanovništvo ima Japan, a da bi uskoro ovaj problem trebao biti i u Kini kao posljedica populacijske politike.

– Iako se o starenju govori kao o problemu suvremenog svijeta, zapravo je riječ o najvećem dostignuću 20. stoljeća jer ljudi žive sve duže i duže – rekao je Puljiz te naveo kako je u 50 godina životi vijek muškarca u Hrvatskoj produljen za 9,2 godine, a žena za 10,9 godina.

Produljenje životnog vijeka kao i problem smanjenja nataliteta stvorio je veliki problem za mirovinski sustav. Tako se prema službenim podacima godišnje za mirovine u Hrvatskoj izdvaja 36 milijardi kuna što je 10,5 posto BDP-a. Veliki problem za mirovinski sustav je činjenica da na jednog umirovljenika ide samo 1,25 zaposlenih. Zbog toga mirovine su male te je prosječna mirovina  2162 kune, što je 40 posto prosječne plaće

Prosjećna starost umirovljenika u Hrvatskoj je 69 godina. U prosijeku se u mirovinu odlazi s 59 godina nakon, u prosijeku, 29 godina radnog staža. Statistike pokazuju da u hrvatski umirovljenik mirovinu prima 19 godina.

Na konferenciji je zbog toga istaknuto kako je neminovno daljnje produživanje radnog vijeka te kasniji odlasci u mirovinu. No istaknuto je da osobe koje odu u mirovnu ne bi trebale biti isključene iz društva, već bi se trebale uključivati kroz programe aktivnog starenja.

Kao najveći izazovi za budućnost navedeni su starenje, nezaposlenost, globalizacija, kretanja financijskog kapitala, seljenja rada u druge zemlje.


 

 

Exit mobile version