Zbog Down sindroma se suočavaju s predrasudama

Autor: Margarita Weisz 3/22/2014 17:16

Jedno od 650 djece rađa se sa sindromom Down, u Hrvatskoj se brojka oboljelih kreće oko 1500, a u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji godišnje se rodi više od desetero djece s tim sindromom. Udruge za sindrom Down u sklopu projekta ‘Sunčana strana dlana’ želi nam približiti male anđele.

– Želimo ukazati na poteškoće s kojima se susreću osobe oboljele od sindroma Down. Uglavnom se radi o raznim predrasudama prema tim osobama jer ih ljudi ne poznaju – izjavila je Natalija Belošević, predsjednica Udruge za sindrom Down.

U Hrvatskoj je trenutno 68 djece s Down sindromom potpuno integrirano u redovni obrazovni sustav, dok je 30-ak djece ušlo u djelomičnu integraciju. Osim borbe s problemima integracije u društvo, iz udruge napominju kako se trude pomoći roditeljima.

– Prvenstveno pomažemo obiteljima da se u prvim trenucima snađu jer vam se život okrene naglavačke, a kasnije omogućujemo razne likovne i glazbene radionice, defektološke, logopedske terapije i razna druženja za roditelje – objasnila je predsjednica Udruge.

Svoj dan i 15. godišnjicu postojanja Udruga je proslavila uz prigodni program na Zrinjevcu, kojem su se rado odazvale poznate osobe iz svijeta sporta, politike i glazbe.

– Volim ovaj posao upravo iz tog razloga što mogu pomoći ljudima, podržavam ovu akciju i želim ih što više u Hrvatskoj – rekla je Indira Vladić, pjevačica grupe Colonija.

Iskrenim zagrljajima i osmijesima, veselo i ponosno osobe s Down sindromom poželjele su više ovakvih priredbi i pažnje usmjerene prema njima.

Još uvijek možete pomoći – nazovite 060 9200

Na Zrinjevcu se pjevalo, širile su se samo pozitivne vibracije, a humanitarnoj akciji se pridružio i predsjednik Lijepe naše.

– Osobe s Down sindromom su tople i drage, zaslužuju našu brigu, zaista moramo učiniti sve da ih uključimo u normalan život. Brojne udruge rade na tome i možemo im zahvaliti jer rade nešto dobro i plemenito – izjavio je dr. Ivo Josipović, predsjednik Republike Hrvatske.

Zagrepčani su još jednom dokazali svoju angažiranost kada su humanitarne akcije u pitanju i podžali one kojima je to najpotrebnije, a ako već niste možete se uključiti i vi te pomoći radu Udruge na broj 060 9200.