Zatvaraju li inspekcije oči na neadekvatne uvjete?

Autor: Ivana Šimac 4/14/2012 10:43

Postoje tri vrste smještaja za stare i nemoćne osobe: udomitelji, koji mogu smjestiti do četiri osobe, zatim obiteljski dom, koji pripada razini ustanove i može primiti do 20 osoba., te dom za smještaj starijih i nemoćnih osoba. U Zagrebu je 17% starijih osoba. Broj staračkih domova samim time trebao bi rasti, što se i događa, samo postavlja se pitanje kolika želja tu postoji za pružanjem bolje usluge, a kolika za isključivom zaradom?

– Grad Zagreb ima 11 Staračkih domova, od toga je jedan u samom vlasništvu grada Zagreba. Isto tako u Zagrebu postoje 22 privatna doma. U ovim, nazovimo ih tako, gradskim domovima smješteno je oko 3 700 korisnika, dok u privatnim domovima ima oko 1 500 smještenih korisnika. O kvaliteti usluga u novonastalim privatnim domovima, doduše ne svima, bi se naravno dalo pričati – rekla je pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom, Višnja Fortuna.

-.-PrtScr Jabuka TV-.-Jedan od najbolje opremljenih domova onaj je u Klićevoj ulici. Proveli smo neko vrijeme s njegovim korisnicima, koji su imali samo riječi hvale za svoj novi smještaj.

– Obzirom na lokaciju, hranu i osoblje, cijena od 2 600 kuna zaista je povoljna – rekla je jedna od korisnica usluga Staračkoga doma “Centar”.

Ravnatelj doma, koji je na njegovom čelu već četvrti mandat, tvrdi da je za ovakvo funkcioniranje doma, potreban konstantan i kvalitetan rad. Isto tako slaže se da će inspekcije, ukoliko se prihvate posla imati što vidjeti po privatnim domovima.

– Slažem se da bi inspekcije svojim češćim izlascima po terenu mogle uočiti niz nepravilnosti u radovima pojedinih privatnih staračkih domova. Do toga dolazi kada netko kroz to gleda samo dobar način zarade, a primjerice noću im dežuraju spremačice, čak ne ni njegovateljice. Za dobar rad doma trebate neprestano raditi, pričati sa korisnicima i ispravljati ono što ne valja – rekao je Ivan Šimunović, ravnatelj Staračkog doma “Centar”.

Kada se odlučite baviti poslom koji uključuje njegu i brigu o ljudima, to nije igra, a nikako se na to ne bi smjelo gledati kao način dobre zarade. Jer gdje ćemo završiti ako izgubimo humanost.

Dobra vijest je da obzirom na broj umirovljenika, staračkih domova ne nedostaje. Problem je adekvatan smještaj koji bi nepokretnima omogućio lakše kretanje, problem su nedovoljno obučeni njegovatelji po domovima kao i kvalitetan rad sa starijim stanovništvom koji bi im dokazao da nisu građani drugoga reda.