Zašto zastupnici ne rade svoj posao?

Autor: Pero Kovačević 6/20/2012 10:23

Znate li tko su Martina Jović, Zvane Brumnić, Goran Kutlić, Nikola Ljuban, Siniša Markulin, Tin Pažur, Dalibor Prevendar, Vilina Šincek-Pećanić, Melita Mulić, Zdravko Žvorc itd.. Većina Zagrepčana bi vam odgovorila da ne zna tko su oni. Oni su gradski zastupnici u Gradskoj skupštini.

Znate li tko su: Vuković Josip, Vukobratović Marija, Nansi Tireli, Turić-Đurić Nada, Špoljar Dunja, Šemper Željko, Lucić Franjo, Mandić Ivica, Ivčević Tonka, Đurović Dražen, Borić Josip, Benčić Josip, Babić Ante, Babić Vedran itd.. Većina građana bi vam odgovorila da ne zna tko su oni. Oni su saborski zastupnici.

Ovu kolumnu ću posvetiti radu gradskih i saborskih zastupnika, ponukan najavama čelnika Gradske skupštine i političkih stranaka kako će primati građane. Naime, postalo je pravilo da se političari i političke stranke pred izbore sjete da postoje i građani te da bi za njih trebalo nešto učiniti i biti im dostupan.

Što bi trebala biti zadaća zastupnika?

Zadaća je svih zastupnika, na bilo kojoj razini, profesionalno, čestito, odgovorno i pošteno obavljati svoje dužnosti, predstavljati i zastupati građane i biti njihov glas u Gradskoj skupštini, Hrvatskom saboru ili drugdje,a ne glas pojedinih lobija, interesnih skupina, stranaka i stranačkog vodstva.

Zastupnik mora čitati materijale, biti dostupan građanima, ali većina njih od toga bježi. Zastupnici su naprosto nedostupni građanima.

Zašto zastupnici ne čitaju materijala za sjednice?

Postavlja se pitanje, kako nas to zastupaju gradski i saborski zastupnici, premijer i članovi Vlade kad ne čitaju materijale o kojima odlučuju odnosno glasuju? Puno je takvih primjera.

Sjećate li se slučaja Pavićevog nebodera u Gradskoj skupštini? Koncem prošle godine Gradska skupština je na prijedlog gradonačelnika Milana Bandića glasala o prodaji zemljišta za Pavićev neboder. SDP-ova većina je glasala za prodaju, a kasnije su utvrdili da je riječ o pogrešci, da zastupnici jednostavno nisu pratili kako glasa čovjek koji je za tu točku dnevnog reda zadužen.

Zašto zastupnici ne održavaju uredovne dane? Kao saborski i gradski zastupnik redovito sam održao uredovne dane, održao sam preko 150 uredovnih dana i primio 6897 stranaka odnosno preko 10 000 tisuća pisanih upita zamolbi na koje sam sve odgovorio.

Malo je saborskih i gradskih zastupnika koji održava uredovne dane, mahom manji broj to pokušava činiti pred izbore ili brzo nakon toga odustanu. Problemi na koje mi građani ukazuju i koje zajedno rješavamo, mogu se svrstati u nekoliko temeljnih skupina: kršenja prava radnika, rješavanje statusnih i drugih pitanja hrvatskih branitelja, problemi iz područja mirovinskog i invalidskog osiguranja, neplaćanje alimentacije, pretvorba i privatizacija, dugotrajni sudski sporovi i korupcija.

Građani su neupućeni i nemaju novca za odvjetnike

Institucije pravne države imaju više nego bešćutni odnos prema građanima, a građani su neupućeni u svoja prava i nemaju novca za odvjetnike.

Kad bi zastupnici redovito održava uredovne dane i autoritetom saborskog odnosno gradskog zastupnika primoravali bi institucije da rade ono zašto su osnovane. Upravo zbog birokracije i bešćutnog odnosa institucija pravne države koji postaju svrha sami sebi, zastupnici to moraju činiti. Poglavito je to nužno radi onih raznoraznih tajkuna, mešetara i korumpiranih koji sustavno prevarama i makinacijama ostavljaju ljude na cesti.

Pozivam sve saborske i gradske zastupnike neka održavaju uredovne dane, onda će sigurno drukčije govoriti u Saboru i Gradskoj skupštini i biti na pomoći građanima.