Autor: Alen Ostojić 7/9/2014 13:31
Kao otac brucošice Alenke i tinejdžerice Petre ne želim biti zabrinut kada mi kažu da izlaze u subotnji noćni provod, da će se kasno noću vratiti javnim prijevozom, ili taksijem, da će od autobusnog stajališta do stana doći pješice prolazeći kroz pothodnik. Želim da moje kćerke bezbrižno, mladenački uživaju u prednostima života u metropoli.
Svjestan sam da ne postoji apsolutna sigurnost i da život u metropoli nosi rizik suočavanja sa društvenim problemom zvanim – kriminal. Smatram da vlasnik tog problema nije samo policija. Vlasnik problema je zajednica pa problem zajedno trebamo rješavati.
Prema međunarodno priznatim standardima Grad Zagreb je siguran grad. Pet ubojstava, ili 27 poginulih na zagrebačkim cestama u prošloj godini tu sigurnost potvrđuju. Jedno ubojstvo na 100.000 stanovnika, ili pet poginulih u prometu na 100.000 stanovnika predstavlja prihvaćeni indeks utvrđivanja stvarne sigurnosti. To je dovoljan razlog da našoj zagrebačkoj policiji čestitamo na obavljenim zadaćama, profesionalizmu i odgovornosti.
Međutim, osobni osjećaj sigurnosti ne može se graditi isključivo na policijskim statistikama. Kada bismo upitali bilo kojeg sugrađanina čije je dijete poginulo u prometu, utopilo se u Jarunu, dospjelo u ralje ovisnosti o drogama, fizički nastradalo na autobusnom stajalištu ili ispred noćnog kluba od skupine delikvenata, bilo verbalno uznemiravano u parku i slično, nisam uvjeren da bismo dobili potvrdan odgovor. Bi li potvrdan odgovor dobili od brojnih sugrađana čija su pročelja stambenih zgrada unakažena vandalskim grafitima? A kada već spominjem zagađenost grada vandalskim grafitima, pita li se itko kakav dojam oni ostavljaju na sve brojnije turiste u gradu?
Stoga, kao roditelj, čestitam gradonačelniku Bandiću, jer kroz Strategiju urbane sigurnosti Grada Zagreba 2014. – 2017. koju smo usvojili na 15. sjednici Gradske skupštine Grada Zagreba od 03. srpnja 2014., nudi hrabru i novu inicijativu. Inicijativa je hrabra, jer gradonačelnik prihvaća izazov suočavanja s mnogobrojnim sigurnosnim izazovima, prijetnjama i rizicima, kao i odgovornost izgradnje još sigurnijeg grada. Inicijativa je nova, jer gradonačelnik kao ključ još sigurnijeg grada nudi novu paradigmu sigurnosti temeljenu na prevenciji kriminaliteta, partnerstvu svih aktera u životu grada, participaciji građana i solidarnosti.
Kakvu viziju i misiju nudi strategija?
Strategija urbane sigurnosti Grada Zagreba 2014. – 2017. naglašava da uvijek zajedno možemo raditi bolje kako bismo svoj grad učinili još sigurnijim mjestom.
Vizija
Grad Zagreb – grad u kojem se svaki građanin i posjetitelj osjeća kao član zajednice, sigurno i ugodno te pozvano da aktivno sudjeluje u stvaranju tog osjećaja.
Misija
Proaktivnim djelovanjem uprave grada, participacijom građana, partnerstvom u zajednici i šire, uvažavanjem različitosti, specifičnosti, potreba i potencijala svih područja grada i skupina građana, želimo stvarati, jačati i održavati urbanu sigurnost u Gradu Zagrebu, kao i osjećaj sigurnosti njegovih građana i posjetitelja i tako postići sigurnu/otpornu urbanu zajednicu.
Građani imaju pravo na siguran grad, ali i pravo promatrati one koji promatraju njih. Kao gradski zastupnik liberalne orijentacije zalažem se za pravo građana na siguran, otvoren i tolerantan grad, grad u najvećoj mogućoj mjeri oslobođen od kriminala, straha od kriminala, agresije, delikvencije. Zalažem se za razvoj kulture reda i zakonitosti u našem gradu, a da pri tome građanske dužnosti ne isključuju građanska prava. Ova strategija upravo to nudi. Strategija u prvi plan zaštite stavlja građane i istovremeno građanima omogućuje participaciju u određivanju sigurnosnih prioriteta u njihovim kvartovima te izradi lokalnih akcijskih planova urbane sigurnosti.
Upravo kroz participaciju građana u ostvarivanju urbane sigurnosti uspostavit ćemo ravnotežu između potrebe građana za ostvarivanjem sigurnosti naspram njihova prava na dostojanstvo i zaštitu privatnosti na javnim objektima, površinama i prijevoznim sredstvima.
Da bi demokratizacija urbane sigurnosti bila iskrena i cjelovita, potrebno je da gradonačelnik učini još jedan korak. Donese odluku u osnivanju Vijeća za građansku kontrolu video nadzora Grada Zagreba i putem javnog poziva građanima, izabere najbolje među njima i imenuje ih u Vijeće. Građani bi tada imali mogućnost da putem svojih predstavnika neposredno sudjeluju u evaluaciji i kontroli postojećeg sustava zaštite.
Strategija: korak bliže izgradnji Zagreba kao grada 21. stoljeća
Koncept urbane sigurnosti Grada Zagreba teži ka stvaranju stanja u kojem će građani biti oslobođeni trauma koje onemogućuju njihovu kvalitetu života. Sam koncept nastao je u okviru UN programa za razvoj sredinom devedesetih. Strategija urbane sigurnosti Zagreba korespondira sa Strateškim planom MUP-a RH za vremenski period 2014. – 2016., ali i sa svim relevantnim rezolucijama i preporukama Vijeća Europe, od kojih posebno ističem Europsku urbanu povelju, Preporuku 197 o urbanoj sigurnosti u Europi, Preporuku 1531 o sigurnosti i prevenciji kriminala u gradovima i Rezoluciju 220 o urbanoj sigurnosti.
UN u svojoj novoj Svjetskoj urbanoj kampanji za ‘Bolji grad, bolji život’, definira šest tematskih područja: urbana sigurnost i zdrav grad, otporan grad na katastrofe, zeleni grad, produktivan grad, inkluzivan grad i planiran grad.
S ovom platformom urbane sigurnosti korak bliže smo izgradnji još sigurnijeg, pravednijeg, naprednijeg i održivog Zagreba kao grada 21. stoljeća.