Zašto je sve manje mladih u kulturi i umjetnosti?

Autor: Matea Vitas, FOTO: Jabuka TV 11/10/2016 13:24

Debata pod nazivom “Prognana kultura: Budućnost kulture u Hrvatskoj” održala se u organizaciji Svjetskog saveza mladih Hrvatska u okviru četverodnevne konferencije posvećene ostanku mladih umjetnika u Hrvatskoj. Kako je ovo bitno pitanje govori i činjenica da se konferencija prvi puta održala pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović. 

Raspravljalo se o tome zašto kultura u Hrvatskoj sve više gubi na važnosti i zašto joj mladi ne posvećuju više vremena, te zašto je mladim umjetnicima u Hrvatskoj tako teško uspjeti. Cij ove konferencije jest doći do rješenja za dva ključna problema, a to su izostanak mladih sa kulturno umjetničkih sadržaja te poteškoće s kojima se mladi umjetnici svakodnevno susreću. Na debati su sudjelovali mladi umjetnik Zoran Šimunović i ravnateljica zaklade “Kultura nova” Dea Vidović.

– Zaklada “Kultura nova” osnovana je s ciljem pružanja stručne i financijske podrške programima organizacija civilnog društva u kulturi koji potiču razvoj produkcijskih i organizacijskih kapaciteta nositelja programa, te potiču umjetničko stvaralaštvo i kulturno djelovanje mladih i pospješuju programsko umrežavanje i suradnju na nacionalnoj, regionalnoj i međunarodnoj razini – objasnila je Vidović.

Tijekom listopada ove godine provedene su dvije ankete koje su istražile kakvo je sudjelovanje mladih u kulturnom životu te probleme djelovanja mladih umjetnika u Hrvatskoj. 

– Najvećim problemom mladi umjetnici smatraju svoj socioekonomski status, nemaju mogućnost zaposlenja na tržištu koje je za njih nerazvijeno, također ih smeta izostanak političkog zalaganja za kulturu u medijima. Mi smatramo da je kultura itekako potrebna spona u društvu, da je to jedno nevidljivo vezivno tkivo koje nas gura naprijed i da joj se treba posvetiti pažnja koju zaslužuje- zaključila je Anita Ruso, članica izvršnog odbora Svjetskog saveza mladih Hrvatska.

Svjetski savez mladih kulturu ne promatra kao sredstvo već kao okruženje nužno za razumijevanje ljudskog dostojanstva te integritet našeg društva i budućnost svakog pojedinca. Stoga je cilj stvoriti okružje dijaloga kako bi došli do najboljih rješenja za ova aktualna pitanja koja se odnose na budućnost mladih umjetnika, te im omogućili uvjete kako bi mogli živjeti i raditi u svojoj domovini. 

 

Prijašnji članakJubilarna večer dobre glazbe
Slijedeći članakNovi odjeli za oboljele od demencije