Zašto Grad nije dobio dozvolu za spalionicu?

Autor: Ivana Šimac 8/27/2014 15:15

Zastupnici pojedinih gradskih stranačkih organizacija pripremaju se za tematku sjednicu Gradske skupštine koja će se održati ovoga četvrtka, 28. kolovoza. Jedina tema o kojoj će se raspravljati jest Plan gospodarenja otpadom, koji nedostaje Gradu Zagrebu za dobivanje lokacijske dozvole za izgradnju spalionice u Resniku.

– Grad Zagreb je predao zahtjev za izdavanje lokacijske dozvole krajem 2013. godine, taj zahtjev je tada bio nepotpun i mi smo mogli već u siječnju 2014. godine u potpunosti odbiti i reći im – kada upotpunite potrebnu dokumentaciju, možete podnijeti novi zahtjev. Strpljivo smo čekali, nadajući se kako će se donijeti Plan gospodarenja otpadom Grada Zagreba, međutim još uvijek ga nema. Preduvjet osim Plana gospodarenja je i izmjena i dopuna prostorno – planske dokumentacije na kojoj će biti točno ucrtano gdje će se graditi spalionica za smeće – po tko zna koji puta ističe ministrica graditeljstva Anka Mrak Taritaš.

Kako gradonačelnik tvrdi, baš zbog toga je, na inicijativu gradskog zastupnika Andrije Mikulića, sazvana tematska sjednica, na kojoj će se imati puno toga za reći, jer je pet do dvanaest da se u glavnom gradu Hrvatske počne raditi na rješenju smeća. Čini se kako gradonačelniku niti odbijanje lokacijske dozvole neće stati na put.

Politiziranje ili ne, činjenica je kako Grad nije ishodio željenu dozvolu. Isto tako činjenica je kako je Jakuševčanima uskraćena naknada za umanjenu kvalitetu življenja, jer na nju imaju pravo samo oni koju su se tamo našli prije 1964. godine, za sve one koji su kasnije došli, Grad nije znao ili ne želi znati, jer bi to uvećalo cifru koju bi morali platiti oštećenim građanima.

– Zna se, naravno da se zna, samo je pitanje kako se gleda na upravljanje gradom Zagrebom. Naknada za umanjenu kvalitetu života je vrlo nepravedna prema onima koji žive u nesposrednoj blizini. Uostalom kako ćete odrediti da je netko živio tamo ’64. ili ’70-e. Ja sam primjerice živio tamo ’70-ih, živio sam 12 godina u neposrednoj blizini smetlišta, znači li to da i ja imam pravo na naknadu – pita se gradski zastupnik Tomislav Stojak.

Osim toga, poražavajuća je i činjenica da se Grad Zagreb još nije prijavio na javni natječaj za energetsku obnovu obiteljskih kuća, kojim se nudi mogućnost sufinanciranja obnove fasada, toplinske izolacije i sličnih radova, od 40 – 60 posto.

– Drugi gradovi su se prijavili na natječaj, a Grad Zagreb ima vremena do kraja godine, pa se nadamo kako će to i napraviti – dodaje mlada gradska zastupnica, Vedrana Gujić.

Čini se kako postoji još puno tema na koje će se gradonačelnik morati očitovati, ali glavna preokupacija mu je zasigurno rješavanje otpada u našoj metropoli, pa se nadamo kako će na nadolazećoj sjednici iznijeti konkretna rješenja.