Autor:: R.I. 6/25/2012 14:47
Stiglo nam je ljeto i doba godišnjih odmora, a ako sa sobom vodite i bebu na prvo ljetovanje onda je svakako korisno znati nekoliko savjeta. Prvi je taj da prije šestog mjeseca starosti uopće nije preporučljivo bebu izlagati suncu niti mazati zaštitnim kremama. Nakon šestog mjeseca, direktno izlaganje jakim ljetnim sunčevim zrakama treba izbjegavati, odnosno paziti da bebe ne borave na suncu između 10 i 17 sati kada je ono najjače i izaziva opekline na koži. Bebe i djeca mogu doživjeti trajna oštećenja kože od UV zračenja bez vidljivih manifestacija, a ppekline nastale već nakon 20 minuta sunčanja vidljive su tek nakon šest sati.
Minimalni faktor kojim treba namazati bebu je faktor 50. Preporučljivo je koristiti kreme koje se baziraju na mineralima te su bez dodataka parfema, alkohola i kemijskih filtera. Mnoge kremice imat će u sebi i razne blagotvorne dodatke (zeleni čaj, aloe veru, pantenol, vitamine i slično), što nije na odmet za bebinu nježnu kožu koja treba hranjive tvari i hidratizaciju.
Unatoč negodovanju mališana, koža se treba prekriti zaštitnim faktorom u potpunosti te se mazanje treba ponoviti svakih nekoliko sati.
Osim kreme s faktorom 50, sve bebe treba zaštititi odjećom koja će prekriti veći dio tijela (ne zaboravite na ručice i nožice koje ipak treba namazati), šeširićima ili kapicama, zaštitnim kišobranima ili suncobranima na kolicima, pa čak i mini sunčanim naočalama, te izbjegavati situcije u kojima sunce direktno “prži” na bebicu.
Ne putujte s bebom po najjačem suncu
Imajte na umu da se pokraj bilo kakve vodene površine sunčeve zrake reflektiraju i mogu djelovati na kožu čak i ako se nalazite u hladu. Na plaži bebu treba smjestiti u hladu i ispod šatora (na rasklapanje) ili suncobrana. Čak i kada je u hladu, bebu treba namazati zaštitnom kremom jer možda nije izložena direktnom suncu, ali je i dalje izložena štetnim UV zrakama.
Mnogi proizvođači kolica i dječje opreme imaju u ponudi pokrivače s filterom koji odbija UV zrake i štiti od sunca, a djetetu svejedno omogućava zdravu cirkulaciju zraka i prekrasan pogled u kojem može uživati za šetnje s roditeljima.
Tijekom vožnje u autu, na stakla se mogu postaviti zaštitne folije ili sjenila, kako beba u sjedalici ne bi bila izložena sunčevim zrakama. Dovoljno je pet ili deset minuta, a da joj sunce nanese ozbiljne iritacije ili opekline na koži. Preporučljivo je ne putovati s bebom po najjačem suncu, pa se na put uputite u ranim jutarnjim ili večernjim satima. Još jednom se upozoravaju roditelji da ne ostavaljaju djecu zaključanu u autu.
Bez obzira gdje se nalazili, bebi osigurajte tijekom ljeta dovoljno tekućine, od čega je najbolja obična voda.
Više o zaštiti od sunca možete potražiti na stranicama udruge Suncobran.