Zagrebancija

Zaštita vode je čuvanje nacionalne sigurnosti

Autor:: Valentina Jarnjak 9/30/2011 9:54

Sigurnost u Gradu Zagrebu tema je koja tek ponekad privuče pozornost javnosti. U zadnjih nekoliko godina situacija se promijenila zahvaljujući osnivanju Gradskog ureda za upravljanje u hitnim situacijama.

Uz planove za nabavu oklopnog vozila, bezpilotnih letjelica i cijele liste želja pročelnika Ureda Pavla Kalinića, Grad Zagreb može se pohvaliti Službom za sigurnost ZG Holdinga, gradske mega tvrtke i gradskim zastupnikom koji je ujedno i predsjednik Udruge menadžera sigurnosti. Začuđuje nas onda činjenica da sigurnost nije jedna od prioritetnih tema u Gradu. Što u Zagrebu rade stručnjaci za sigurnost, i čemu konkretno služi Služba za sigurnost ZG Holdinga, doznali smo od šefa Službe, Joška Morića.

– Služba za sigurnost Holdinga služi za izradu planova i provedbu mjera sigurnosti na razini cijele tvrtke. To ukratko znači da je Služba u funkciji izgradnje i sustavne brige o sigurnosti svih podružnica i društava u sastavu Zagrebakog holdinga – pojasnio je Morić.

Pitka voda jedan je od glavnih resursa kojima Grad Zagreb raspolaže, a kako je za opskrbljivanje građana ovog milijunskog grada pitkom vodom zadužena Vodoopskrba i odvodnja, podružnica Holdinga, upitali smo Morića na kojoj je razini zaštita tog prirodnog bogatsva.

– Razina sigurnosti svake podružnice, pa tako i Vodoopskrbe i odvodnje, je primjerena sigurnosnim rizicima kojima su podružnice izložene – ističe Morić te tvrdi kako nemaju nikakav problem sa sigurnošću infrastrukture i sustavom Vodoopskrbe i odvodnje ali, kako je riječ o objektima od značaja za nacionalnu sigurnost i obranu zemlje, Morić nije želio govoriti o detaljima.

‘Nije dovoljno samo sanirati štetu’

Ured za upravljanje u hitnim situacijama tvrdi kako u njihovoj nadležnosti nije sigurnost u Gradu Zagrebu, te iz tog razloga nemaju potrebu za suradnjom sa Holdingovom Službom za sigurnost, ali Morić kaže kako suradnja postoji, te čak zajedno djeluju na pripremi pojedinih planova zaštite. Uzvraća udarac naglašavajući kako je potrebno puno više od sanacije štete i zaštite da bi sustav djelovao po najvišim standardima mjera sigurnosti.

– Smisao svakog sustava sigurnosti je prevencija – naglašava Morić.

– Kada vam se problem već dogodi, imate razne vrste troškova te, u najgorem slučaju, i teške posljedice. Međutim, bez obzira na težinu posljedice, uvijek dolazi do materijalne i nematerijalne štete. Prema tome, pametnije je spriječiti nego liječiti – zaključio je Morić.

Grad Zagreb glavni je grad Republike Hrvatske, pa je realno za očekivati kako bi svi uredi, službe i nadležni organi zajedničkim snagama trebali djelovati prvenstveno na području prevencije i zaštite, a tek u neizbježnim situacijama na području saniranja nastale štete. No, kako kaže Joško Morić, problem je u činjenici da od šume više ne vidimo drvo.

 

Exit mobile version