Autor: Martin Pulić 12/10/2010 8:15
– U Zagrebu ima 180 000 stanova u koje treba ugraditi zasebni vodomjer, čime bi se postiglo da svako domaćinstvo troši 40 posto manje vode – tvrdi Duško Krklješ, koji je prije umirovljenja, od 2006. do 2009., u Zagrebačkom Holdingu vodio projekt ugradnje zasebnih vodomjera u stanove.
Do uštede bi, tvrdi, došlo jer bi svatko više pazio na potrošnju kad bi znao da će platiti samo svoju potrošnju a ne i potrošnju napažljivih susjeda, što se često događa kada se potrošnja obračunava po ulazu i dijeli ravnomjerno po broju stanara u ulazu.
– Taj projekt započet 2006. kočili su iz Vodoopskrbe i odvodnje jer su znali da bi uvođenjem zasebnih vodomjera manje zarađivali – tvrdi Krklješ.
Digitalni vodomjeri ugrađeni na Jarunu, ali nitko ne očitava sa njih
Kao pilot projekt trebala je poslužiti zgrada u Ulici Hrvatskog sokola 79 – 81, na Jarunu, u kojem žive Krklješ i Tihomir Novotni, inače potpredsjednik Vijeća gradske četvrti Trešnjevka-jug. Potonji i dalje aktivno zagovara ugradnju zasebnih vodomjera.
U 87 od 90 stanova u toj zgradi tada su ugrađeni digitalni vodomjeri, ali Vodoopskrba i odvodnja nikad nije očitavala s njih.
– Tvrtka Riz koja je ugrađivala vodomjere nekoliko mjeseci je očitavala utrošak sa zasebnih vodomjera i potrošnja je u usporedbi s računima Vodoopskrbe i odvodnje koje smo plaćali bila u prosjeku manja za 40 posto – ističe Krklješ i dodaje da su im tada iz Vodoopskrbe i odvodnje rekli da ne mogu očitavati potrošnju vode sa zasebnih vodomjera dok na to ne pristanu baš svi stanari iz ulaza.
Bivši predsjednik Uprave Holdinga Slobodan Ljubičić je, tvrdi Krklješ, trebao progurati promjenu tog pravila u Gradskoj skupštini. No, u međuvremenu je otišao s pozicije i sve je stalo.
Nove vodomjere otplaćivali bi kroz pričuvu
Da se projekt ostvario, kaže, građani bi mogli otplaćivati četiri do šest vodomjera, koliko ih je potrebno za svaki stan, koji bi koštali oko 500 eura po domaćinstvu kroz pričuvu tijekom par godina. To bi se omogućilo kreditima već zainteresiranih banaka.
– U Vodoopskrbu i odvodnju javljali smo se i prije par mjeseci sa zahtjevom da počnu očitavati utrošak vode sa naših vodomjera ali odbijeni smo – žali se Krklješ.
Novi direktor Vodoopskrbe nije upoznat sa pilot projektom na Jarunu
Novi direktor Vodoopskrbe i odvodnje Davor Poljak kaže da ne zna tko je iz njegove tvrtke odbijao stanare sa Jaruna i zbog čega im se trošak ne očitava sa zasebnih vodomjera. S pilot projektom ugradenje zasebnih vodomjera nije upoznat, ali ističe da njegova tvrtka ne koči takvo očitavanje utroška vode i ne podržava projekt ugradnje zasebnih vodomjera.
– Pa nije na nama da ugrađujemo ljudima zasebne vodomjere. Ako se skup stanara odluči na takvo što, mi ćemo očitavati sa zasebnih vodomjera što radimo i u svim novim zgradama. Po zakonu od 2000. godine svi stanovi koji se grade moraju imati zasebne vodomjere. Važan je statut svake zasebne zgrade koji određuje donosi li odluku 100 posto stanara zgrade ili je dovoljna većina – tvrdi Poljak.