`Zajednički` automobili stižu na jesen u Zagreb

Autor: 5/6/2011 10:00

Zagrebom se svakodnevno kreće pola milijuna automobila, koji osim što zauzimaju ionako premalo prostora, zagađuju zrak i stvaraju buku. Osim što mijenjaju kvalitetu života u gradu, automobili predstavljaju u velike financijske izdatke za svoje vlasnike. Mnogi su europski gradovi suočeni s istim problemom kao i Zagreb, a pokušavaju mu doskočiti razvijanjem sustava održive mobilnosti, čiji je dio sukorištenje automobila, odnosno carsharing.

-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-Carsharing se temelji na ideji da ne mora svatko posjedovati osobni automobil, već ga može pomoću kartice podići na postajama smještenima diljem grada. Zadruga Auto Divisio Croatia najavljuje početak pilot-projekta carsharinga u Zagrebu.

– Dok je u Bremenu ili Beču broj automobila u padu, u Zagrebu on i dalje raste. Carsharing nije neprijatelj javnog prijevoza, taksija ni rent-a-cara te se ne može smatrati izoliranom uslužnom djelatnosti, već sistemom kombinirane mobilnosti. Financijski se isplati do udaljenosti od 250 kilometara – tvrdi voditelj projekta ODDO Bojan Dragojević.

Kako bi ovaj projekt uspio potrebna je suradnja lokalnih vlasti koje trebaju osigurati parkirališta s preprekama, studije izvodljivosti i prilagoditi pravilnike o korištenju javnih parkirališta. U Bremenu, čija je gradska vlast bila spremna na suradnju, broj automobila na ulicama pada.

Jeftinija varijanta za one kojima ne treba automobil svaki dan

– Pitanje parkiranja je svugdje politički osjetljivo. Imamo previše automobila i to je problem koji je prisutan po cijeloj Europi, jer automobili okupiraju previše prostora u gradovima. Kako bismo utjecali na kvalitetu zraka, zabranili smo vozilima koja jako dime pristup u neke dijelove grada. Uveli smo nove autobuse na dizelska goriva, a dvadeset i pet novih autobusa ispušta istu količinu emisija kao jedan stari. Uveli smo i programe za vozila na prirodni plin i za električna vozila, no to ne mijenja zakrčenost ulica. Rješenje za zagušene ulice tražimo u razvoju javnog prijevoza, inteligentnim semaforima, posebnim trakama za javni prijevoz – napominje savjetnik za održivu mobilnost u Bremenu Michael Glotz-Richter.

Dodaje kako je neophodno poduzeti mjere kako bi ljudi više vozili bicikle i hodali, jer je primjerice u Bremenu, normalno vidjeti stare ljude ili bankare u odijelima na biciklu.

– Bicikl je vozilo s nula emisija i zato prilagođavamo prometnice biciklima koji ne troše prostorni resurs u središtu grada. Na jedno parkirno mjesto za automobil stane 20 parkirnih mjesta za bicikle. Na željezničkom kolodvoru imamo sigurno spremište za bicikle s 3000 mjesta, a redukcijom mjesta za automobile postižu se bolji uvjeti i za pješake – ispričao je Glotz-Richter.

Projekt carsharinga u Bremenu je počeo s tri automobila i jednom postajom, a sada ima 160 vozila na 42 postaje. Registriranih korisnika ove usluge ima 6 600, a računice pokazuju da ovaj projekt zamjenjuje 1500 automobila. Do 2020. godine namjerava se doseći 20 tisuća korisnika. Srednja cijena usluge carsharinga u Bremenu je oko dva eura po satu i 20 centi po kilometru, a to uključuje benzin, osiguranje, održavanje i druge troškove.

Cijena carsharinga ovisi o tipu vozila koje se uzima, dužini korištenja, a češće korištenje donosi i nižu cijenu. Stoga je to građanima koji nemaju potrebu za svakodnevnim korištenjem vozila ovo jeftinija varijanta.