Zagrebancija

Zagrepčanin osvojio prvu nagradu T-HTa u MSU

Autor:: N.T / MSU 3/27/2010 0:23

Večeras je u Muzeju suvremene umjetnosti održana dodjela nagrada T-HT-a  gdje je zasluženu, prvu nagradu u iznosu od 75.000 kuna primio Zagrepčanin Igor Grubić za dvokanalnu videoinstalaciju East side story.

Marko Tadić iz Siska osvojio je drugu nagradu i 70.000 kuna za multimedijsku instalaciju Nevidljivi Sisak – Fenomen Željezara, dok je treću nagradu i cifru od 65.000 kuna dobio također Sisčanin Marijan Crtalić.

To su odluke sedmeročlanog međunarodnog stručnog povjerenstva koje je od 232 prijavljena rada na natječaju, odabralo 40 djela za izložbu i potom u samom postavu odlučilo koji će radovi biti otkupljeni za zbirku T-HT-a unutar umjetničkog fundusa MSU-a.

Međunarodno stručno povjerenstvo odlučilo
Umjetnicima su nagrade uručile Maja Weber, direktorica Odjela za odnose s javnošću T-HT-a i Snježana Pintarić, ravnateljica MSU-a. Članovi ovogodišnjeg međunarodnog stručnog povjerenstva bili su: mr. Snježana Pintarić, ravnateljica MSU-a, predsjednica Povjerenstva, njezin zamjenik Peter Pakesch, intendant Kunsthausa u Grazu, Zdenka Badovinac, direktorica Moderne galerije u Ljubljani, Nada Beroš, viša kustosica MSU-a, Lala Raščić, medijska umjetnica, Ivan Faktor, medijski umjetnik i Branko Franceschi, ravnatelj HDLU-a.

Zagrepčaninu Igoru Grubiću ovo nije prva nagrada koju je osvojio tijekom umjetničkog stvaranja. Godine 1998. dobitnik je druge nagrade 33. Zagrebačkog salona. Osim toga, autor je brojnih projekata ( ‘Crni peristil’, ‘Knjiga i društvo-22%’) ze samostalnih i skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu.

Drugonagrađeni  Marko Tadić završio je ‘Academia di Belle Arti’ u Firenci. Prije dvije godine dobitnik je nagrade Radoslav Putar, nagrade za crtež na Salonu mladih 2006., te nekoliko prvih nagrada na Salonu mladih u Sisku.

Posljednji dobitnik, Marijan Crtalić također je ranije bio nagrađivan, pa je tako 2000. godine osvojio nagradu na 1. Salonu mladih u Sisku, 26. Salonu mladih u Zagrebu 2001.; i nagradu AICA na 36. Zagrebačkom salonu, 2002. godine.


Obrazloženje žirija za nagrađene je sljedeće:

1. NAGRADA – East side story, 2006-2008, dvokanalna video instalacija, 14 minuta

U toj angažiranoj dvokanalnoj videoinstalaciji umjetnik Igor Grubić  sučeljuje dokumentarni materijal s visoko stiliziranim umjetničkim radom, zalažući se za toleranciju i razumijevanje skupine ljudi koji zbog spolne orijentacije izazivaju otpor kod velikog broja pojedinaca i društvenih skupina.  Umjetnik na jednom videokanalu reproducira autentične TV snimke demonstracija tih skupina koje su godine 2001. u Beogradu i 2002. u Zagrebu protestirale i onemogućavale nastupe aktivista na Gay Prideu, dok drugi dio instalacije čini umjetnička intervencija u obliku plesne koreografije, i to na mjestu demonstracija u Zagrebu. 

Količina agresivnost i grubosti, brutalnosti i okrutnosti koju bilježi umjetnik bez posebnog komentara, samo pažljivim odabirom kadrova i montažom, pretvara promatrača u pasivnog, bespomoćnog voajera. Koreografirana verzija nasilja još više pojačava učinak stvarnih prizora nasilja na ulicama. Grubić se znalački služi metodama i jezikom umjetnosti u javnom prostoru reproducirajući i podvrgnuvši kritici naš pristanak na nasilje, pokazujući da je politički jezik umjetnosti, u vrijeme sveprisutnog medijskog omekšavanja, još moguć.

2. NAGRADA – Nevidljivi Sisak – Fenomen Željezara

Marijan Crtalić približava promatraču atmosferu socijalističkog zanosa, arhivirajući i interpretirajući ono što se proizvodilo u željezari i njezinoj umjetničkoj koloniji u Sisku, inače rodnom gradu umjetnika. U filmu „Industrijski raj“ intervjuira radnike koji svjedoče o povijesnom iskustvu – vremenu nastanka skulptura u umjetničkoj koloniji i vremenu danas. Umjetnik okuplja na jednom mjestu dokumentarni materijal (arhivske fotografije, izresci iz novina, dokumenti), sučeljavajući ga s aktualnim trenutkom, predstavljenim fotografijom, dizajnom i videom. Crtalić ne optužuje, on radije spaja kvalitetu kreativnosti kao prateću kategoriju samoupravnog socijalizma i kreativnost u umjetičkom smislu. S druge strane, ne osporava učinak ideologije koja za sobom ostavlja trag: kao napušten pogon, ali i kao korodiranu željeznu skulpturu. Umjetnik artikulira potrebu afirmiranja očuvanja kulturne baštine, bez obzira na ideološki kontekst. 

3. NAGRADA – I speak true things, 2009., stop animacija (6 min), dvadeset crteža na zemljopisnim kartama, drvena instalacija (300x150x250 cm)

Ambijentalnom instalacijom koju čine zemljopisne karte, drveni objekt i animacija, Marko Tadić govori o vječnoj potrazi za mitskim ‘otokom’. Tadićev rad estetski je visoko artikulirana tvorevina koja upućuje na neograničenost kreativnog umijeća, ali istodobno sažima u sebi i moguće društvene, političke i kulturne sastavnice našega doba  i proteklih epoha. Dodajući drvenoj instalaciji – simulaciji kućice na nađenom otoku, napravljenoj od naplavina drvenih dasaka, svježu zemlje i mahovinu, Tadić situaciju dovodi do apsurda. U muzejskom prostoru moguće je rekonstruirati mitsku situaciju traženja i, paradoksalno, nalaženja izgubljenog otoka, ali tako da ostaje tajnom kako je to postignuto i kome je potraga, osim samome umjetniku, moguća. Inovativno u Tadićevu radu jest iznimno kreativno posredovanje ideje mogućeg, interpretacija crteža u dva medija: na dokumentarnim podlogama-kartama i u animiranom filmu.

Više od deset tisuća posjetitelja vidjelo izložbu

Izložbu izabranih radova natječaja T-HT-a posjetilo je oko deset tisuća posjetitelja koji do nedjelja, 28. ožujka, kada se izložba ujedno i zatvara, mogu sudjelovati u glasanju za nagradu publike – rad s najviše glasova bit će otkupljen za 15.000 kuna.

Također, posjetitelji koji glasaju, sudjeluju u nagradnoj igri, a najsretniji će osvojiti prijenosno računalo. Ulaz na izložbu je slobodan.

>>> POGLEDAJTE U FOTOGALERIJI KAKO JE BILO NA DODJELI NAGRADA U MSU

 

Exit mobile version