Autor:: N.T / MSU 3/27/2010 0:23
Večeras je u Muzeju suvremene umjetnosti održana dodjela nagrada T-HT-a gdje je zasluženu, prvu nagradu u iznosu od 75.000 kuna primio Zagrepčanin Igor Grubić za dvokanalnu videoinstalaciju East side story.
Marko Tadić iz Siska osvojio je drugu nagradu i 70.000 kuna za multimedijsku instalaciju Nevidljivi Sisak – Fenomen Željezara, dok je treću nagradu i cifru od 65.000 kuna dobio također Sisčanin Marijan Crtalić.
To su odluke sedmeročlanog međunarodnog stručnog povjerenstva koje je od 232 prijavljena rada na natječaju, odabralo 40 djela za izložbu i potom u samom postavu odlučilo koji će radovi biti otkupljeni za zbirku T-HT-a unutar umjetničkog fundusa MSU-a.
Međunarodno stručno povjerenstvo odlučilo
Zagrepčaninu Igoru Grubiću ovo nije prva nagrada koju je osvojio tijekom umjetničkog stvaranja. Godine 1998. dobitnik je druge nagrade 33. Zagrebačkog salona. Osim toga, autor je brojnih projekata ( ‘Crni peristil’, ‘Knjiga i društvo-22%’) ze samostalnih i skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu.
Drugonagrađeni Marko Tadić završio je ‘Academia di Belle Arti’ u Firenci. Prije dvije godine dobitnik je nagrade Radoslav Putar, nagrade za crtež na Salonu mladih 2006., te nekoliko prvih nagrada na Salonu mladih u Sisku.
Posljednji dobitnik, Marijan Crtalić također je ranije bio nagrađivan, pa je tako 2000. godine osvojio nagradu na 1. Salonu mladih u Sisku, 26. Salonu mladih u Zagrebu 2001.; i nagradu AICA na 36. Zagrebačkom salonu, 2002. godine.
Obrazloženje žirija za nagrađene je sljedeće:
1. NAGRADA – East side story, 2006-2008, dvokanalna video instalacija, 14 minuta
Količina agresivnost i grubosti, brutalnosti i okrutnosti koju bilježi umjetnik bez posebnog komentara, samo pažljivim odabirom kadrova i montažom, pretvara promatrača u pasivnog, bespomoćnog voajera. Koreografirana verzija nasilja još više pojačava učinak stvarnih prizora nasilja na ulicama. Grubić se znalački služi metodama i jezikom umjetnosti u javnom prostoru reproducirajući i podvrgnuvši kritici naš pristanak na nasilje, pokazujući da je politički jezik umjetnosti, u vrijeme sveprisutnog medijskog omekšavanja, još moguć.
2. NAGRADA – Nevidljivi Sisak – Fenomen Željezara
Marijan Crtalić približava promatraču atmosferu socijalističkog zanosa, arhivirajući i interpretirajući ono što se proizvodilo u željezari i njezinoj umjetničkoj koloniji u Sisku, inače rodnom gradu umjetnika. U filmu „Industrijski raj“ intervjuira radnike koji svjedoče o povijesnom iskustvu – vremenu nastanka skulptura u umjetničkoj koloniji i vremenu danas. Umjetnik okuplja na jednom mjestu dokumentarni materijal (arhivske fotografije, izresci iz novina, dokumenti), sučeljavajući ga s aktualnim trenutkom, predstavljenim fotografijom, dizajnom i videom. Crtalić ne optužuje, on radije spaja kvalitetu kreativnosti kao prateću kategoriju samoupravnog socijalizma i kreativnost u umjetičkom smislu. S druge strane, ne osporava učinak ideologije koja za sobom ostavlja trag: kao napušten pogon, ali i kao korodiranu željeznu skulpturu. Umjetnik artikulira potrebu afirmiranja očuvanja kulturne baštine, bez obzira na ideološki kontekst.
3. NAGRADA – I speak true things, 2009., stop animacija (6 min), dvadeset crteža na zemljopisnim kartama, drvena instalacija (300x150x250 cm)
Više od deset tisuća posjetitelja vidjelo izložbu
Izložbu izabranih radova natječaja T-HT-a posjetilo je oko deset tisuća posjetitelja koji do nedjelja, 28. ožujka, kada se izložba ujedno i zatvara, mogu sudjelovati u glasanju za nagradu publike – rad s najviše glasova bit će otkupljen za 15.000 kuna.
Također, posjetitelji koji glasaju, sudjeluju u nagradnoj igri, a najsretniji će osvojiti prijenosno računalo. Ulaz na izložbu je slobodan.
>>> POGLEDAJTE U FOTOGALERIJI KAKO JE BILO NA DODJELI NAGRADA U MSU