Zagrebancija

Zagrepčani su vodili računa o svojim nekretninama

Autor: Ivana Šimac 1/15/2014 14:25

U novije političko doba, Vlada Republike Hrvatske časti nas transparentnim objavljivanjem različitih registara. Tako je javno objavljen registar državne imovine koji prema skupljenim podacima tvrdi kako smo na temelju imovine koju posjedujemo jedna od pet najbogatijih država u Europi. Toliko smo čini se bogati da u Zagrebu ima nekoliko stotina praznih stanova.

– Nismo objavljivali prazne stanove, jer bi to donijelo niz drugih pitanja, tako da u to još nismo ulazili. U gradu Zagrebu ima oko sedam tisuća nekretninskih jedinica koje su prazne. Mi smo nastojali u registar maksimalno unijeti vlasništvo Republike Hrvatske. Naravno tu se još uvijek nalazi velik broj nekretnina na korištenju Grada Zagreba. Mi smo u dogovoru s predstavnicima Zagreba oko primopredaje tih prostora, od kojih ima i stanova i poslovnih prostora i zemljišta. Tako da je pretpostavka kako bi kroz narednih nekoliko mjeseci broj tih nekretnina na području Zagreba mogao i povećati – objašnjava zamjenik predstojnika Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom, Alen Čičak.

Problem praznih stanova možda ne bi bio toliko velik, da s druge strane Ministarstvo graditeljstva ne predlaže plan rješavanja istih. Program najma ili prodaje po povoljnim cijenama uključit će, prema navodima zamjenika predstojnika, i spomenute zagrebačke stanove.

– Mi smo stanove što imamo na području Zagreba, već predali Ministarstvu graditeljstva za program najma, odnosno prodaje istih. Ukoliko se u tom dogovoru sa Zagrebom pojavi još stanova, mi ćemo ih predati Ministarstvu graditeljstva, odnosno ukoliko se pojavi interes ili potreba nekog drugog ministarstva, kao Ministarstva socijalne politike ili Ministarstva branitelja, u dogovoru ćemo ih predati tim ministarstvima – nastavlja Čičak.

Tako svi građani Republike Hrvatske od danas imaju javan pristup registru imovine, u kojemu mogu provjeriti sve zemljišne čestice, njihovu veličinu i vlasništvo. Velik posao za Ured za upravljanje državnom imovinom i Agenciju za upravljanje istim. Pitali smo se da li je najviše posla bilo u našem najvećem gradu?

– Zapravo nije, u Zagrebu je najsređenija situacija zemljišnih knjiga i vođenja ovakvih poslova. Najviše smo problema imali u Dalmaciji, gdje su nesređeni imovinsko – pravni odnosi i ovakvi procesi upisivanja imovine nisu vođeni ažurno – odgovara na naše pitanje Alen Čičak.

Nalazili se mi na trećem ili desetom mjestu imovinom najbogatijih zemalja Europe, kako smo tek počeli uvoditi reda u ‘vlastitom dvorištu’, za očekivati je kako će ovakvi registri i politička organizacija donijeti i ekonomsku korist kako glavnom gradu, tako i državi u cijelosti, ali ne tako skoro.



 

Exit mobile version