Autor: Ana Kranjčić 7/10/2012 17:38
Prije točno 156 godina, 10. srpnja, rođen je veliki znanstvenik s naših prostora čije su inovacije okretnog magnetskog polja i višefaznog sustava izmjenične struje promijenile svijet. Riječ je o Nikoli Tesli, velikom umu 19. stoljeća, koji je zaslužan za patentiranje više od 700 izuma, od kojih je nekoliko desetaka našlo široku primjenu.
Zagrepčani jako dobro znaju tko je Tesla te koja su njegova dostignuća, a samo su neki znali da se danas slavi njegov rođendan.
– Nisam znao da mu je danas rođendan, ali znam da je poznat zbog struje – bio je jedan od odgovora na anketu o velikom znanstveniku koju smo proveli u zagrebačkoj ulici koja nosi njegovo ime.
– Slučajno znam da je Tesli rođendan, rođen je u Smiljanu. Izumio je naizmjeničnu struju – kazao je prolaznik Tesline ulice gledajući u znanstvenikov kip na kojemu je netko od građana ostavio buket cvijeća.
Iako je više bilo onih koji nisu znali da je ovoga utorka rođendan velikom znanstveniku, ”izvukli” su se nabrojavši neka od njegovih velikih otkrića.
– Nisam znala da mu je rođendan. Izumio je izmjeničnu struju, je li tako? I još svašta uz to. Poznato mi je da se prepirao s Edisonom. U svakom slučaju, zadužio je čovječanstvo. Kad sam bila na Niagarinim slapovima, bilo je lijepo vidjeti jedan mali kipić, na onim ogromnim slapovima, posvećen Tesli – ushićeno je prokomentirala prolaznica.
Nikola Tesla prvenstveno je poznat po izumu okretnog magnetskog polja koje danas funkcionira u svakom elektromotoru i generatoru koji prozvodi ili se koristi izmjeničnom strujom.
– Osim toga, Tesla je radio na visokofrekventnim strujama, radio je na modelu titrajnog kruga koji je nekakva osnova telekomunikacija, osnove radio-tehnologije, a kasnije i televizijske tehnologije. Radio je također i na bežićnom prijenosu signala – istaknuo je Renato Filipin, viši kustos u Tehničkom muzeju.
Teslin velik, neostvaren san bio je izum bežićnog prijenosa energije od mjesta gdje se proizvodi do potrošača što još uvijek znanstvenicima nije uspjelo ostvariti, ali se na tom patentu učestalo radi. Može se reći kako je Tesla bio svojevrstan začetnik i na tom području.
– Još jedan zanimljiv izum je također i bežićno upravljanje objektima. On je bio prvi na području teleautomatike, napravio je brod i patentirao ga 1898. godine i upravljao je daljinski jednim takvim brodom – kazao je Filipin.
U Demonstracijskom kabinetu Nikole Tesle u tehničkom muzeju izložene su vjerne kopije Teslinih najznačajnijih strojeva i naprava. na njima se izvode najzanimljiviji pokusi kojima je Tesla predstavljao svoje pronalaske, a u prostoru za posjetitelje multimedijski su prikazani život i stvaralaštvo ovog velikog znanstvenika.