Zagrebu se može vratiti urbani šarm. Znamo i kako!

HNS-ovci Dragan Kovačević i Tomislav Stojak

Autor: Sanjin Španović 5/12/2013 21:43

Tomislav Stojak kandidat je za dogradonačelnika Zagreba na listi SDP-a, HNS-a i HSU-a. Jedno je od novih lica u politici grada Zagreba. Rođeni Zagrepčanin Stojak ima dugogodišnje iskustvo rada u ministarstvu kulturi i prosvjete. Kaže da poznajte ta područja te smatra da može puno doprinijeti kulturi, obrazovanju i sportu u Zagrebu.

Ovaj HNS-ovac već je u jednom navratu bio gradski zastupnik i to 1993. godine na prvim lokalnim izborima u Hrvatskoj. Osim sebe očekuje još tri zastupnika iz redova HNS-a u Gradskoj skupštini gdje se ipak ne vidi, već u izvršnoj vlasti kao dio tima Rajka Ostojića.

-.--.-Tomislav Stojak kandidat za dogradonačelnika Zagreba sa budućom zastupnicom Vedranom Gujić– Moramo puno razgovarati s ljudima kada dođemo na vlast. Moramo biti iskreni i ako smo pogriješili reći im da smo pogriješili, i to ne iz zlobe već iz nehaja. Smatram da smo svi sazreli dovoljno i da smo naučili puno. Imamo iskustvo na kraju i sa državne razine gdje se ponekad možda nije priznavalo što se grešaka tiče. Nažalost, u Zagrebu pak u 12 godina greške nisu rađene nenamjerno već se pogodovalo pojedinim skupinama i to moramo promjeniti – govori mi Stojak čija je kandidatura iznenadila mnoge kada je objavljena jer se očekivalo da će tu poziciju iz HNS-a popuniti predsjednik GO HNS-a Dragan Kovačević.

Stoga su mnogi taj potez nazvali dokazom da u HNS-u ne vjeruju da SDP-ov kandidat može pobijediti Milana Bandića.

– U našoj stranci dvojbi nije bilo. Davno je donesena odluka da ću ja biti kandidat za dogradonačelnika. Predsjednik Kovačević ima danas u državi izuzetno važnu ulogu kao predsjednik uprave Janafa, Hrvatskoj jako važne kompanije. Procijenjeno je da on mora nastaviti svoj posao u Janafu, a da sam eto ja kandidat razine dogradonačelnika Zagreba.

Žalite li ipak danas što ste ušli u ovu utrku? Pogotovo kada pogledate ankete koje vam ne idu ni najmanje u prilog.

– Ne. Nema razloga žaliti jer priča je postavljena dobro. Kada se baviš ovim poslom, ne smiješ unaprijed žaliti. Ova priča ima smisla, Rajko Ostojić je kvalitetan kandidat koji ima ogromno iskustvo, u vođenju sustava i u upravljanju složenim sustavom što Zagreb jest. I ja kao kandidat za dogradonačelnika i svi kandidati i svi u kampanji imamo rezultate u svojim resorima, ali i veliku želju da napravimo grad boljim mjestom za život.

Već ste počeli stvarati atmosferu referenduma u drugom krugu izbora iako je razlika po istraživanjima tolika da Bandića teško možete dostignuti.

– Uvjeren sam da će u prvom krugu razlika biti mala. Što se tiče drugog kruga ja tu imam drugi pogled – to je uistinu referendum za bolji grad, za bolje funkcioniranje Zagreba. Jer i doktor Ostojić, i kolega Rađenović i Dragan Kovačević i ja gledamo upravljanje gradom na poptuno drugačiji način nego što se to radi sada. Glasanje u drugom krugu nije protiv, već za bolju opciju, a to je doktor Ostojić.

Mislite da građani to percipiraju?

– Ja se nadam da će građani to prepoznati. Trudimo se uvjeriti ih te pokazati naše konkretne projekte. Naravno, ovo je posao u kojem ne možete nikada prognozirati izbor, ali morate pokazati sve svoje znanje i umijeće, te ljudima reći da smo tu prvenstveno radi njih.

Da, ali sa druge strane je Milan Bandić koji je zadužio građane svojom politikom. Mnoga socijalna davanja im je dao, umirovljenicima kratkotrajne pomoći  od 100 kuna i slično. Zašto bi građani odustali od tih beneficija?

– Što su dobili oni od toga. Imaju li kvalitetniju uslugu odvodnje, bolji odvoz smeća.?Jesu li dobili išta kvalitetno? Dobili su recimo besplatni prijevoz od gradonačelnika i šta se onda dogodilo? ZET je skoro propao radi toga. Sva davanja gradonačelnika, sve besplatne usluge, to netko na kraju mora platiti. Tko to plaća? Isti ti građani!

Ali, to narod ne shvaća tako kako vi to govorite!

– Ja sam uvjeren da sve više shvaćaju. Živjeti u ovom gradu nije jednostavno, ali isto tako građani u ovom gradu dobro promišljaju. To su pokazali na svim ovim izborima. Grad dobro ne funkcionira. Gradskom imovinom se loše upravlja, komunalne usluge nisu onakve kakve ovaj grad zaslužuje. Svrha nije postignuta i sustav koji aktualni gradonačelnik prakticira više ne može opstati i nadam se da to građani shvaćaju.

Gdje ste tu vi?

– Ono što ja radim odnosi se prvenstveno na društveni segment obrazovanja, kulture, sporta, pa i socijalnih pitanja. Svi smo mi nekako vezani za vrtiće, škole, ustanove u kulturi, športske objekte. To je nešto što je iznimno bitno u ovom gradu, nešto što se po mom mišljenju može puno bolje voditi. Pogledajte samo podatak da osim osnovne škole u POS-u, u Oranicama zadnjih skoro 10 godina niti jedna škola u Zagrebu nije napravljena. Zašto je to tako? Rade se cijela nova naselja, novi kvartovi, a ne rade se vrtići, škole, ne rade se novi domovi zdravlja. Kakav nam je pedagoški standard u školama? Pa ne može se za sve kriviti državu. Nije dovoljno brinuti o tome da se izaberu ravnatelji i isplaćuju redovno plaće već o onome bitnom, a to je da našoj djeci ponudimo bolji standard. Imamo manjak vrtića, a koliko je praznih gradskih prostora van funkcije? Zašto se naprave manji vrtići sa programom javno – privatnog partnerstva? To će biti moje zadaće i djelokrug rada.

Kažete da ćete se dakle baviti društvenim aspektima. Kako to može pomoći Zagrebu da bude urbano središte?

-.--.-– Nažalost Zagreb je u određenom pogledu postao seoska palanka. Na to mi u HNS-u upozoravamo  već godinama. Simbol pretvaranja grada u palanku je onaj šator na Trgu koji tamo stoji mjesecima. Urušio se jedan urbani štih Zagreba. Zagreb se mora otvoriti urbanom i modernom promišljanju, a ne maćehinski se ponašati prema urbanom open air festivalu na Jarunu. To nije dobro, jer istovremeno se troše ogromni novci na koncerte po zagrebačkim jezerima koji nisu oličenje nekih velikih umjetničkih dostignuća.

Da,  ali takvi koncerti će s druge strane biti posjećeniji i popunjeniji nego urbani koncerti i urbana ponuda.

– Tu se može vrlo lijepo napraviti mogućnost stimulacije i sudjelovanja grada u urbanom sadržaju. To se odavno moglo napraviti, ali nije bilo sluha.

Zašto?

– Vjerojatno je nekome pasalo ovako kako jest. Ali, takav način je kratkotrajan jer se urušavaju neke vrijednosti koje ovaj grad ima. Primjerice, što je s turizmom? Nisam siguran da se turizam i kulturna ponuda dobro povezale. Povećava se broj turista, a oni prosječno ostaju manje u gradu, svega jedan i pol dan. Jesmo li im ponudili dodatni sadržaj da povećamo prosjek noćenja? Zagreb nije povezan sa okolicom  ili sportskim događanjima. Gradonačelnik je eto na čelu Turističke zajednice Zagreba i zato govorim da je bitno tko je na čelu grada. Ne zato da se samoupravlja tim gradom, nego da se osmišljava koncept razvoja grada Zagreba i to tim predvođen doktorom Ostojićem znade vrlo dobro.

Promišljate li i onda po pitanju Zvečke, legendarnog kluba koji nikako da se otvori u Zagrebu. Poznato je da se taj urbani klub ne može ponovno otvoriti dok ne bude potpisa svih stanara.

– Mi moramo shvatiti da živimo u gradu čiji građani, ali i gosti imaju svoja očekivanja od noćnog života. Isto tako, ne mogu reći da će se nešto otvoriti u roku dva, tri ili šest mjeseci. Ali moramo i hoćemo razgovarati s tim ljudima kako bi uh uvjerili da postoje neki simboli grada za koje je dobro da rade.

Imate jedan veliki uteg u kampanji. Za gradonačelničko mjesto i mjesta u Skupštini borite se zajedno sa SDP-om i HSU-om. No, u kvartovima idete sami bez njih.

– Ne bih rekao da je to uteg.

Kako ne? Pa nastaje krakofonija. Glasajte za nas ovdje protiv SDP-ovaca, ali ovdje za nas koji smo s SDP-ovcima.

– Ma, eventualno može doći do minimalnih šumova u komunikaciji, ali uz naše nositelje lista gradskih četvrti i mjesnih odbora to će se moći prepoznati . Idemo u 14 gradski četvrti samostalno, odnosno sa umirovljenicima. Predložili smo ljude koji su niz godina u kvartovima, koji prepoznaju probleme susjeda, prijatelja, kumica na placu.. Puno stvari oni uspjevaju tu napraviti i kvalitetnom porukom doći ćemo do dobrog rezultata. Kampanju vodimo dobro i mislim da ne zbunjujemo glasače i simpatizere HNS-a.