Zagrebancija

Zagrebački vrtići uključili su se u program ZagEE

Autor: Ana Stilinović, FOTO: Jabuka TV 6/27/2016 15:22

Zagrebački vrtići uključili su se u program Zagreb energetski efikasan grad. Očekivani rezultati trebali bi biti smanjenje energetske potrošnje i emisije ugljikovog dioksida. Gradonačelnik Milan Bandić uputio se u četiri zagrebačka vrtića kako bi provjerio teku li radovi prema planu. Prvi na redu bio je Dječji vrtić Srednjaci koji je obnovljen za nešto više od 2 i pol milijuna kuna, a godišnje bi prema ovom modelu trebao uštedjeti 165 000 kuna. 

 – Postavili smo kompletnu toplinsku izlolaciju vanjske ovojnice. To je fasada od kamene vune, debljine šesnaest centimetara. Izolacija je postavljena na krovu, debljine dvadeset i pet centimetara, isto pločama kamene vune. Izolirali smo i podrum, zidove prema tlu. Na krov smo postavili solarne kolektore. Ova vrtić između ostalog je bio odabran jer se radi o velikom potrošaču – objasnio je predstavnik Gradskog ureda za energetiku, zaštitu okoliša i održivi razvoj Nikola Petković.

– Uštede su velike. Prvi put tijekom zime osjetili smo da ne trebaju svi radijatori biti uključeni, da nam je dovoljan jedan radijator na pola u sobi. Izuzetno je ugodno za boravak, zimi je toplo, a ljeti ugodno jer se ne osjete vrućine. Velika hvala Gradu – istaknula je ravnateljica Dječjeg vrtića Srednjaci.

Obišao se i dječji vrtić Zvončić na kojemu vrijednost radova iznosi milijun i 311 tisuća kuna, a ukupna financijska ušteda za energetsku potrošnju iznosi gotovo 48 000 kuna godišnje.

– Ono što je značajno u ovom vrtiću je to da je zamijenjen postojeći energent koji je lož ulje, a sada po novome je prirodni plin. Zamijenjen je i dio rasvjetnih tijela – rekla je predstavnica Gradskog ureda za energetiku, zaštitu okoliša i održivi razvoj Nataša Kelava. 

Iz pozicije korisnika svih ovih prelijepih usluga mogu reći da nam je daleko kvalitetnije boraviti u ovako obnovljenom objektu. Već sada vidimo velike uštede – izjavila je ravnateljica Dječjeg vrtića Zvončić Rosana Marcinjaš – Lončar.

Dječji vrtić Grigor Vitez sa samo 771 kvadratom najmanji je objekt koji se obnavlja, a vrijednost radova je oko milijun i 300 tisuća kuna, što nije puno ako uzmete u obzir kako će ovim modelom uštedjeti oko 70%. Posljednji, ali ne i manje vrijedan objekt u ovom obilasku bio je Dječji vrtić Vrapče koji je napravljen 1974. godine i nalazio se u vrlo lošem stanju. To je ujedno i najveća investicija od 4 milijuna kuna, a godišnje će se uštedjeti 142 000 kuna. 

 

 

Exit mobile version