Zagrebancija

Zagrebački Muzej gljiva proslavio prvi rođendan

Autor: Tena Snajder 5/11/2014 8:41

Gljive su bogatstvo prirode, ali prije no što se pođe u skupljanje gljiva, treba se dobro educirati. Iz ovog je razloga prije godinu dana u Zagrebu otvoren i prvi Muzej gljiva u Hrvatskoj. To je ujedno edukativni centar i stalni izložbeni prostor ‘Bogatstvo gljiva’, a smješten je u samom srcu Zagreba, na Trgu bana Jelačića.

Muzej su u svibnju prošle godine osnovali Grad Zagreb, Turistička zajednica Grada Zagreba i Gljivarsko društvo Kamilo Blagaić. Inicijator osnivanja ovog Centra je naš najveći mikolog i stručnjak za gljive. Svi zaslužni za Muzej okupili su se kako bi proslavili njegov prvi rođendan.

– Naš gradonačelnik je mudar čovjek koji o svemu najprije dobro razmisli. Ja sam ga s idejom o osnivanju Muzeja gljiva proganjao tri godine, ali onako kulturno. Na svakoj izložbi na kojoj bi se sreli, ja bih ga na to podsjetio. Gradonačelnik Bandić je zaslužan što će Zagreb i Hrvatska zauvijek imati ovakav muzej koji je jedinstven u svijetu – kazao je Romano Božac, voditelj Muzeja gljiva.

No, kako su potrebe za prostorom Muzeja gljiva se veće, jer ih posjećuje sve veći broj ljudi iz cijelog svijeta i jer se održavaju različiti edukativni skupovi, čini se kako su postojeće prostorije već prerasli. Stoga su iskoristili ovu priliku da ukažu na tu svoju potrebu i podsjete kako je u istoj zgradi neiskorišten, slobodan stan od 150 kvadratnih metara. Naime, vizija im je urediti i dvoranu za predavanja.

– Ovo je jedinstveni muzej gljiva u svijetu, zasada ima preko 630 izložbenih primjeraka, a njegova je ideja jest da ih bude tisuću i pol. Zahvalan sam Romanu i Društvu Kamilo Blagajić, kao i svima onima koji su sudjelovali u ovom projektu jer da njih nije bilo, ne bi bilo ni Muzeja gljiva – rekao je Milan Bandić, gradonačelnik grada Zagreba prije no što je krenuo rezati rođendansku tortu.

Gradonačelnik je obećao da će u kraćem roku riješiti problem prostora Muzeja gljiva, a i isto tako najavio je kako će i sam ubrati koju gljivu i donijeti je u Muzej.







 

Exit mobile version