Autor: Sarah Srdar 8/2/2012 9:55
Ilegalnim odlagalištima otpada u gradu Zagrebu na sve se načine pokušava stati na kraj. Tako je nakon gotovo desetljeća u funkciju je stavljen pogon na Jakuševcu u kojem se reciklira građevinski otpad. Tako će se ubuduće za izgradnju cesta koristiti reciklirani kamen koji je za čak 30 posto bolji od novog koji je do sada stizao iz kamenoloma. Uz to, godišnje bi se trebalo uštedjeti oko pet milijuna kuna.
– Projekt recikliranja građevinskog otpada je veliki ekološki projektu, vrlo bitan za grad Zagreb, pa tako i za cijelu širu regiju. Danas potpuno slobodno svi građani Zagreba mogu potpuno besplatno odlagati taj materijal na naš deponij na Jakuševcu – ispričao je Alen Gospočić, direktor Zagrebačkih cesta.
Na drobilici kamena radi se punom parom, a kamioni s građevinskim otpadom stižu od ranih jutarnjih sati. Pozitivna strana cijele ove ekološki prihvatljive priče je i ta što pogon nije iziskivao nova zapošljavanja. Petnaest zaposlenika Zagrebačkog holdinga spašeno je od otkaza.
– Vodili smo brigu o socijalnim pitanjima. Kao i mnoge druge tvrtke imamo problema s viškom radne snage. Ovo je otvorilo mogućnost za 15-ak ljudi iz Zagrebačkih cesta koji su na ovaj način našli svoje mjesto pod suncem te i dalje imaju mogućnost da zarade svoju plaću – kazao je Gospočić.
Kamen se reciklira za desetak minuta
Cijeli proces započinje već pri ulasku kamiona u odlagalište građevinskog otpada. Voditelj ovog postrojenja objasnio je na koji se način kamen reciklira.
– Kad materijal stigne ubacuje se u dozirni koš i određenim se radnjama sortira. Postoje magneti koji odvajaju metal, a radnici i ručno razvrstavaju materijal. Svi materijali koji nisu potrebni za niskogradnju poput tkanine i stakla stavljaju se sa strane. Materijal dalje kruži trakastim transporterima, pada na sito i tu izlazi granulacija – objasnio je Ivan Špehar i dodao kako je prednost i to što cijeli proces traje tek desetak minuta.
– Kamion nakon istovara pričeka deset do petnaest minuta i isti taj materijal vraća na gradilište i u ugrađuje se u cestu – pojasnio je.
Kako biste reciklirali građevinski otpad, potrebno je tek kupiti obrazac u Narodnim novinama, pravilno ga ispuniti i predati s materijalom na Jakuševcu.
Kroz godinu dana i reciklaža asfaltnih baza
– Dnevno recikliramo oko 500 tona otpada. Pozivamo i ovim putem sve građane Zagreba i okolice da dođu i besplatno odlože materijal. Može se dovesti asfalt, betonska galanterija, šuta, cigla i sve ćemo besplatno zbrinuti. To je svakako bolje rješenje od zagađenja šuma i potoka – zaključio je Špehar.
Ovaj projekt tek je uvod u ono što će Zagreb približiti zemljama poput Njemačke i Švicarske. Za projekt asfaltnih baza uskoro će se raspisati i javni natječaj, a lokacija na kojoj bi se trebao nalaziti je Rakitje.
Zaokružena priča o reciklažnoj asfaltnoj bazi trebala bi koštati oko 30 milijuna kuna, no o tome će, kaže Gospočić, biti više riječi u nadolazećim razdobljima.