Zagrebancija

Zagrebačke bebe složno krenule u boj za vrtić svoj

Autor:: Kostadinka Velkovska 11/25/2010 14:26

Slika glavnog zagrebačkog Trga prepunog beba u pelenama koje se bore za vlastita prava, nešto je čime se ne može pohvaliti ni jedna svjetska metropola. I dok ostali građani pasivno i nezainteresirano prihvaćaju sve negativne odluke koje im nameće vlast, zagrebačke bebe složno su krenule u boj za vrtić svoj!

Pored silne želje gradske vlasti da Zagreb postane svjetska metropola koja može stajati uz bok Parizu, Zagrepčani se opravdano pitaju: Kojim će to građanima Zagreb biti metropola ako se donošenjem ovakvih propisa potiče restriktivna populacijska politika, a umirovljenici se tjeraju na štednju kako bi si mogli kupiti jednosmjernu kartu javnog prijevoza za put prema Mirogoju?

Mladi roditelji koji po vlastitim džepovima prikupljaju kovanice da bi imali dovoljno za stanarinu i rate kredita, dok im sa druge strane prijete otkazi, postaju jedinstveni model na svijetu kako povećanjem cijena vrtića prirodnim putem povećati impotenciju i frigidnost građana. Sasvim je neprimjereno za očekivati da će mladi parovi imati djecu ukoliko financijski neće moći priuštiti svojoj djeci odlazak u vrtiće koji kroz obrazovne programe usmjereno djeluju na socijalizaciju djece, razvoj tjelesnih, intelektualnih i emocionalnih sposobnosti djeteta te na oblikovanje njegovih moralnih i estetskih vrednota. Bebama prosvjednicima nije jasno je li gradska vlast upoznata sa svjetski priznatom stručnom literaturom u kojoj se Hrvatska spominje u negativnom kontekstu kao jedna od rijetkih zemalja koje ukidaju besplatne i jeftine predškolske programe.

Istraživanja su pokazala da model institucionaliziranog čuvanja djece u besplatnim obrazovnim ustanovama, kakav se primjerice primjenjuje u Francuskoj, dovodi do visoke stope nataliteta, ali i do visoke stope zaposlenosti žena. Cjelokupan sustav predškolskog odgoja smatra se nadopunom obiteljskom odgoju, a opće mišljenje u Francuskoj je da roditelji koji ne šalju svoju djecu u takve obrazovne institucije štete vlastitoj djeci i ometaju daljnji razvoj njihovog obrazovanja. I tako dok Francuskinje zarađuju za život, zagrebačke bebe ”rame uz rame” sa svojim roditeljima bore se pravo na jeftin vrtić.

U gradskom proračunu najveće štediše postaju djeca i umirovljenici. Bravo! Gdje je umirovljenicima bila pamet dok su odrađivali svoj radni staž? Tada su bili rastrošni, a sada je sve došlo na naplatu pa je grad ukinuo besplatne tramvajske karte i besplatno grijanje, a sve to pod krilaticom ”kupi kartu pa se grij i vozi”. Napomena umirovljenicima: Zadnji odrezak od mirovine, ako ste je primili, uvijek mora biti pri ruci kako bi dokazali kojoj skupini umirovljenika pripadate. Obzirom na broj umirovljenika sa ispodprosječnom mirovinom, bojim se da uštede neće biti, a umirovljenici s visokim mirovinama ionako će se voziti taksijem kao i do sada.

Neimanje novca, krivi potezi i pogrešne odluke postaju prepreka za stvaranje zdravog društva kojem svih ovih godina toliko težimo? Ovakvim nepromišljenim potezima gradske vlasti kojima se spašava gradski proračun ne šteti se samo bebama, roditeljima, umirovljenicima i gradu Zagrebu, već se šteti društvu u cjelini.

 

Exit mobile version