Autori: Leonarda Lujić, FOTO: Jabuka TV 11/30/2016 17:58
Goran Vojković doktor je pravnih znanosti, predavač na nekoliko visokoškolskih institucija i jedan od vodećih hrvatskih stručnjaka za prometno pravo i koncesije. Autor je nekoliko knjiga u kojima se obrađuje pitanje luka unutarnjih voda te pomorsko dobro. Vojković je također autor studije u kojoj analizira pravni aspekt podjele hidropotencijala između Republike Slovenije i Republike Hrvatske.
– Svjesni smo toga da se Hrvatska povukla iz arbitražnog postupka o utvrđivanju granice s Republikom Slovenijom, no problem s granicom i dalje postoji. Kod podjele hidropotencijala problem nastaje kad granica ide sredinom rijeke te se granica proteže i dijelom akumulacije. To jest slučaj na Savi, no uvjeren sam da je u interesu obje strane postići dogovor oko toga pitanja- o problemu s granicom rekao je Vojković.
Energetika je samo jedan segment ovoga programa, a njegov je cilj donijeti pozitivne promjene i na području obrane od poplava, kao i otvoriti potencijal razvoja grada uz rijeku Savu. Prema Vojkoviću Zagreb se i dalje boji svoje rijeke. Dok svi zapadnoeuropski gradovi žive uz svoje rijeke, Zagreb je odvojen od Save s dvije ogromne barijere u vidu nasipa. Današnji promet rijekom Savom nije ni sjena nekadašnjeg, ne koriste se teretni i turistički potencijali. Manje je poznata činjenica da se 1653. iz Celja vodenim putem prevezao oltar za crkvu sv.Katarine na Gornjem gradu.
-Nedavno je jedan nizozemski par doplovio jahtom do Siska, bez da su koristili morske puteve. Znači, moguće je stvoriti prometni pravac koji bi koristio prednosti rijeke Save i povezati Zagreb s plovnim putem Rajna-Majna-Dunav. Postoje projekti, dio toga se razmatra i kroz razvoj Programa Sava te je neupitno da u tom segmentu postoji ogroman potencijal. Strateški, u cijelome svijetu, svaka se proizvedena roba pokušava čim prije dovesti do prijevoza nekim plovnim putem. Sava ne smije biti iznimka- zaključio je Vojković.