Zagreb se propisno osramotio na gostovanju u Zadru

Tekst:: A.P. 4/24/2011 9:53

Imali su Mravi u svojim rukama praktično sve – imali su prigodu pobjedom zacementirati minimalno drugu poziciju pred doigravanje, imali su kontra sebe domaćine bez Jakova Vladovića koji nije ni bio u sastavu, ali praktično također bez ozlijeđenih Marija Dundovića i Šime Olivarija koji su samo figurativno sjedili na klupi.

Zadar je tako oslabljen igrao veći dio utakmice s istom petorkom, jedina zamjena Caru, Baturu, Marčinkoviću, Ivanovu i Brownu bio je povremeno Ahmetbašić. Ali i to je bilo dovoljno za uvjerljivu pobjedu (80:62) protiv neodgovorno nezainteresiranih Mrava koji su odigrali jednu od svojih lošijih utakmica ove sezone. Prije svega se to odnosi na one najbolje – na Luku Žorića i Alexa Renfroea, koji su bili potpuno indisponirani, totalno izvan utakmice. Žorić koji je preksinoć primio nagradu kao najbolji igrač regionalne lige ove sezone, bio je potpuno inferioran pod košem Ivanovu i Brownu. Renfroe je veći dio utakmice statirao i u obrani i u napadu, igrač koji bi trebao diktirati ritam igre Mrava, uspavao je i sebe i suigrače, a vlastitu nemoć demonstrirao je i sa dvije nesportske osobne greške zbog kojih je pri kraju utakmice i isključen.

Kad tome dodamo i skroman učinak Mašića, Babića, ne puno boljeg Rančića, te ozljedu Marija Kasuna koji je već pri kraju prve četvrtine morao na klupu nakon samo nekoliko odigranih minuta, rezultatski krah zapravo je poštena nagrada za igru koju su Mravi prikazali. Jednostavno, odigrali su loše, kako u obrani, tako i u napadu, dozvolili su Zadranima da nametnu svoj ritam, gotovo da ga nisu ni pokušali promijeniti i izgubili s razlikom zbog koje će u slučaju istoga broja bodova na koncu Lige za prvaka, biti lošije plasirani od današnjeg suparnika.

Mravi su u utakmici zapravo bili samo u prvoj polovici prve četvrtine. Žorić je Zagreb doveo u početno vodstvo, a tri minute kasnije Simon tricom i polaganjem u kontri ponudio nadu u povoljan nastavak (6:9). Međutim, Zadrani su odgovorili s četiri trice u pet minuta i već na kraju prve četvrtine ostvarili dvoznamenkastu razliku (24:13). U deset minuta jedini strijelci bili su Simon (7), Žorić (4) i Kasun (2), što dovoljno govori o raspoloženju za igru Mrava. Marko Car je u tom periodu postigao tek jedan poen manje od svih igrača koje je koristio Mladen Erjavec.

Drugo poluvrijeme jednako loše kao i prvo

Ozljeda skočnog zgloba Marija Kasuna ostavilo je Zagreb tankog i u skoku. Do poluvremena Zadrani su već imali pet skokova više, uz tri osvojene lopte više, te tri izgubljene manje. Zagrebaši su bili usporeni, anemični, što je domaćoj momčadi omogučilo da gotovo cijelo prvo poluvrijeme odigra u istoj petorci. Nitko nije bio ni blizu problema s osobnim greškama, jer su naši košarkaši iznudili samo šest osobnih grešaka Zadrana, koje su ovi ravnomjerno podijelili.

U drugoj četvrtini domaćini su s lakoćom kontrolirali rezultatski tijek. Gotovo devet minuta Mravi su živjeli i podgrijavali nadu u mogući preokret zahvaljujući jednoj trici Rančića i seriji od tri trice Heytvelta. I dok su se naši košarkaši napucavali s vanjskih pozicija, domaći su svoju prednost podigli na +16 (43:27). Renfroe, Babić i Mašić ostali su bez poena, a Zagreb Croatia osiguranje bez šanse da barem nakratko pokuša promijeniti odnos na terenu.

U istom, dakle negativnom ritmu, Zagreb je nastavio igrati i u drugom poluvremenu. Zadar je i dalje postupno podizao svoju prednost, koja je u 25. minuti već iznosila +18 (56:38). S koliko su agresije Mravi jurišali na koš domaćina, najbolje svjedoči činjenica da su prva slobodna bacanja izveli tek u 28. minuti. Iako su na koncu naši košarkaši dobili ovu četvrtinu, dojam je da su upravo u ovih deset minuta zapravo potpisali kapitulaciju i oprostili se od bodova.

U zadnjih deset minuta Zadar je rutinski održavao prednost, najprije su se domaći košarkaši za samo tri minute vratili na +18 (69:51), a onda pri samom kraju utakmice imali i najviših +21 (80:59). Na kraju, Babić je tricom razliku spustio ispod dvadeset razlike, a Zadrani nisu iskoristili drugu nesportsku Renfroea za podebljavanje pobjedničke razlike.

Simon i Car su utakmicu završili sa po 23 poena i podijelili epitet najboljeg strijelca. I dok je kapetan Mrava vukao momčad s 50-postotnom realizacijom (11-22), Marko Car je ponio epitet najboljeg igrača utakmice sa pogođenih manje od trećine šuteva. A kad vas pobjedi igrač koji pogodi 6 od 19 lopti, onda tek možete shvatiti kako ste loše odigrali.