Zagreb nema potrebne rezerve pitke vode

Autor: Ena Ercegovac 5/28/2015 9:54

Stjepan Nikolić bivši je djelatnik Gradskog zavoda za prostorno uređenje te još uvijek aktivni savjetnik u Hrvatskoj udruzi stručnjaka zaštite prirode i okoliša. Gostujući u emisiji Svakodnevica, komentirao je zagrebački Plan gospodarenja otpadom te dijelove koji nisu uključeni u isti.

– Najveći problem u Zagrebu nije otpad, već ugrožen vodonosnik – istaknuo je Stjepan Nikolić pritom upozorivši na zatvaranje 14 od 28 vodocrpilišta koji zbog zagađenja i ne čišćenja podzemnih voda više nisu izvor pitke vode. Slična sudbina prijeti i Petruševcu, na kojeg je veliki dio Zagreba priključen. Godišnja potrošnja na razini grada iznosi četiri i pol tisuće litara u sekundi, a preko ljeta se upravo zbog nedostatka vode često uvodi redukcija potrošnje.

– Nemamo 15 posto rezervi koje su potrebne u svakom vodonosnom sustavu – kazao je Nikolić koji dodaje da se neracionalno postupa s 200 milijuna kubika vode koje Vodoopskrba godišnje iskorištava.

Kada se govori o sanaciji postojećih odlagališta otpada, Nikolić upozorava na moguća buduća vodocrpilišta Črnkovec-Kosnica, izravno povezana na Jakuševac, a u kojima u posljednjih 35 godina nije nijednom provedena dekontaminacija smeća.

– Črnkovec nije niti u Planu gospodarenja otpadom, niti u drugim projektima, a vodonosnik se mora očistiti- kazao je Nikolić. Iako je stručna osoba, njegovi prijedlozi i projekti, kako kaže, nisu naišli na odobravanje nadležnih.

Ono što je u Planu gospodarenja otpadom jest lokacija za buduće postrojenje za termičku obradu otpada. Unatoč tomu što Dumovečki lug smatra boljom opcijom, stanovnici Resnika, nemaju, prema Nikolićevom mišljenju, razloga za brigu.

– Nije istina da su spalionice ugrožavajuće. One koje se mogu vidjeti u nekim europskim zemljama poput Francuske tehnološki su najnaprednije – komentirao je Nikolić koji dodaje da se kod gradnje takvih postrojenja treba posebna pažnja posvetiti najnovijem tehnologijama. Jedna od najnovijih metoda je mehaničko-biološka obrada i korištenje plazme ili fuzije, pri čemu se stvara temperatura od gotovo dva milijuna Celzijevih stupnjeva. U takvim uvjetima, uvjeren je Nikolić, nema nikakvog razloga za brigu okolnog stanovništva.