Autor:: Bruno Matković 5/6/2011 17:06
Na današnjoj konferenciji ‘Gradnje hidroelektrana na rijeci Savi’ predstavljen je tzv. Projekt Sava koji predviđa gradnju 4 nove hidroelektrane na području Zagreba i okolice. Visina investicije projekta je oko 800 miliuna eura, a sastojat će se od gradnje HE Podsused, HE Prečko, HE Zagreb i HE Drenje. Ukupna snaga hidroelektrana je 120 MW ili nešto više kako upozorava Darko Horvat iz Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva. Projekt bi trebao krenuti sa gradnjom 2013. godine, a završiti 2021. godine. Glavni ciljevi projekta su zaštita područja od poplava, osiguranje poželjnog vodostaja i regulacija korita rijeke.
Zašto baš u Zagrebu?
– Pad rijeke Save koji je ključan faktor kod profitabilnosti hidroelektrane je na području od granice sa Slovenijom pa do Ivanje Reke 36 m. Kasnije Sava ulazi u nizinski predjel gdje više nema veliki pad – obrazložio je Vladimir Kramberger, dip.ing., ujedno i moderator konferencije, u svom odgovoru na pitanje zašto se hidroelektrane grade baš na području Zagreba, a ne negdje drugdje.
Cijelokupan projekt bi u visini od 95% trebale realizirati domaće tvrtke u što bi bilo od velikog značaja za nacionalnu privredu. Važno je dodati kako se ne predviđaju velike akumulacije jer se danas rade moderni serijski objekti koji daju manju snagu, ali i manje utječu na okoliš te se više uklapaju u krajobraz. Kada bi se danas krenulo u projekt tek za 10 godina bi Zagrebčani počeli dobivati električnu energiju. Godišnja proizvodnja procjenjuje se na 610 Gwh što je oko 23% potreba Grada Zagreba za električnom energijom u ovom trenutku.
Naime, Hrvatska ima obavezu do 2020. godine 20% električne energije dobivati iz obnovljivih izvora energije, to što je je hidroenergija obnovljivi izvor energije ide dodatno u prilog što skorijoj realizaciji ovog projekta.
Slovenija puno naprednija
Bilo je riječi o hidroelektranama u susjednoj Sloveniji koja trenutno gradi HE Krško i ima u planu još dvije HE na potezu do Hrvatske granice. To su HE Brežice i HE Mokrice. U 90% projekta su uključene slovenske tvrtke. Predviđeni kraj gradnje bi trebao biti 2015. godine, koji će zbog ekonomske krize biti pomaknut na 2018. godinu. Vrijednost sveukupne investicije koja uključuje svih 5 HE je 709,7 miliuna eura.
Važno je naglasiti da su sa Slovenske strane poduzete sve mjere kako bi se smanjio štetni utjecaj na okoliš kako kaže Krešimir Kvaternik projektant IBE d.d.. Slovenija je obavezna poštivati dogovor oko protoka Save na granici koji mora biti jednak onom prirodnom.
Moramo upozoriti da se o ovom projektu gradnje hidroelektrana u Zagrebu govori već nekoliko desetljeća kada su napravljene prve studije. Zagrebu je podhitno potreban ovakav veliki i važni projekt zbog sve veće gladi za energijom.