Autor: Margarita Weisz 12/9/2014 13:20
Projekt ‘Zdravi grad’ pokrenut je 1987. godine s ciljem da osnaži interes za pozitivni koncept zdravlja u gradovima diljem Europe. Grad Zagreb u projektu je sudjelovao od samih početaka.
– Na današnjoj trećoj Skupštini zdravlja građanima smo podnijeli račun za sve ono što smo u posljednjem ciklusu, proteklih pet godina, radili kroz projekt ‘Zdravi grad’ – objasnila je nacionalna koordinatorica Hrvatske mreže zdravih gradova Selma Šogorić.
– Grad Zagreb je bio jedan od pionira ideje zdravih gradova. Još uvijek se čini jako puno što se tiče zdravstva i prvenstveno preventive – istaknuo je predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba Darinko Kosor.
Na zdravlje građana bitno utječe i stanje okoliša, obrazovanje, javne službe, socijalna zaštita te zbog toga projekt podrazumijeva uključivanje organizacija i pojedinaca koji djeluju izvan samog sektora zdravstva. Problema je mnogo, potrebno ih je prije svega prepoznati.
– Naglasak je na brizi o zajednici, zdravlju pojedinca, čistom okolišu, prevenciji različitih bolesti posebno onih koje se često javljaju kod građana grada Zagreba, a na tragu svih onih koje muče građane Hrvatske. Prije svega to su kardiovaskularne bolesti, prevencija zloćudnih bolesti, mentalno zdravlje zajednice, briga o jednoroditeljskim obiteljima, palijativna skrb pa čak i nezaposlenost koja ima svoje konotacije i na zdravlje – zaključila je pročelnica Gradskog ureda za zdravlje Mirna Šitum.
Nezaposlenost, siromaštvo, nasilje imaju veliki utjecaj na ljudsko zdravlje te će se u novom projektnom ciklusu ukazati na potrebu rješavanje cjelokupne slike društvenih problema kako bi živjeli u gradu koji odgovara potrebama svojih stanovnika.