Zabrana abortusa utjecala bi na zdravlje i smrtnost žena

CESI

Autor: Tamara Marković, FOTO: Jabuka TV 11/16/2016 17:21

Povodom najave Ustavnog suda da će uskoro donijeti odluku o ustavnosti Zakona o pobačaju, Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje CESI je Ustavnom sudu podnio stručno mišljenje u kojem se obrazlažu međunarodni standardi po pitanju pobačaja i negativne posljedice za zdravlje i živote žena. 

– CESI zajedno sa stručnjakinjama koje su pisale podnesak želi naglasiti da hrvatski zakon nije neustavan te da u međunarodnim standardima fetus nema status subjekta ljudskih prava – navodi Sanja Cesar, voditeljica programa u CESI-u. 

Iako je nedavno uvedena zabrana abortusa na zahtjev u Poljskoj, Europa je i dalje liberalna po tom pitanju. 

– U zadnjih 20 godina liberalizacija zakona o pobačaju u više od 30 zemalja i postoji ovaj trend da se ide prema liberalizaciji, a ne prema ograničavanju prava žena na pobačaj. U Europi imamo 27 zemalja u kojima je pobačaj na zahtjev legalan i dostupan svima – ističe Karolina Wieckiewicz, neovisna stručnjakinja za reproduktivna prava. 

Zemlje u kojima je zabranjen pobačaj na zahtjev su Malta, Cipar, Irska, Sjeverna Irska i Poljska. Iz CESI-a tvrde kako pobačaj ima negativne učinke na zdravlje i smrtnost žena. 

– Mi smo u okviru u našeg podneska kao argumentaciju koristili i slučaj Rumunjske gdje se može jasno promatrati kako je potpuna zabrana pobačaja utjecala na srmtonost žena. Naime, više od 10 000 žena je umrlo od nesigurnog pobačaja. I Rumunjska je po tom pitanju pri samom svjestkom vrhu, te je imala 10 puta veću stopu smrtnosti povezane s pobačajem nego bilo koja druga europska zemlja upozorila je Cesarova. 

Osim što utječe na smrtnost žena, zabrana pobačaja u oređenim zemljama svake godine proizvede 150 do 200 tisuća siročadi. U Centru za edukaciju, savjetovanje i istraživanje navode kako je pobačaj u Hrvatskoj već sada teško dostupan, te apeliraju da se te mjere ne pogoršavaju.