Autor: Ines Šmit 10/18/2011 17:29
U sklopu IV. Komponente IPA programa – Razvoj ljudskih potencijala, Regionalna razvojna agencija Zagrebačke županije provela je projekt ”Certificirane profesionalne dadilje na tržištu rada Zagrebačke županije”.
Partneri projekta su Hrvatski zavod za zapošljavanje, koji je ujedno i odabrao kandidatkinje, te pučka otvorena učilišta Samobor, Velika Gorica te Ivanić-Grad, u kojem su žene prema verificiranom program,educirane za posao dadilje.
– Sam projekt otvorili smo prošle godine i trajao je godinu dana. U projektu je bilo predviđeno da prekvalificiramo 60-tak žena, koje su većinom starije od 40 godina, a uvjeti su bili da žene imaju srednju stručnu spremu te da su prijavljene na Zavodu za zapošljavanje te da na taj način dođu do zanimanja koje je trenutno konkurentno na tržištu – rekao nam je Zlatko Herček, direktor Regionalne razvojne agencije Zagrebačke županije.
Vrijednost projekta je 941.457,98 kuna od čega je Europska unija osigurala 83,74 posto potrebnog iznosa, a Zagrebačka županija 3,15 posto. U projekt su bile uključene dugotrajno nezaposlene žene, žene starije od 40 godina te nezaposlene samohrane majke.
– Ovaj projekt je financiran gotovo 84 posto kroz IPA program, a ostatak je financirala Zagrebačka županija te ostali partneri. Ovom prilikom napominjem da Uredi za gospodarstvo u ispostavama stupe u kontakt s Ministarstvom gospodarstva te sa Uredom za rad i za zapošljavanje da vide da li je dana mogućnost da se zanimanje dadilja može otvoriti kao obrt ili kao trgovačko društvo – istaknuo je Zlatko Herček.
Nakon odslušane teorije u pučkim otvorenim učilištima te odrađene prakse u dječjim vrtićima, ukupno 450 nastavnih sati, uspješno je prošlo 59 žena koje će dobiti uvjerenje o stručnoj osposobljenosti koje se upisuje u radnu knjižicu.
Uz dadilju nema problema oko vrtića
Tijekom stručnih radionica, treninga i odrađene prakse žene su dobile temeljna znanja iz psihologije, pedagogije, komunikacije i bontona, o hranjenju i presvlačenju djece, pripremanju jednostavnih zdravih jela, hitnoj pomoći, o dječjim igrama i dječjoj književnosti, informatici, medijskoj kulturi, organizaciji i poduzetništvu.
– Kao roditelj djeteta koje ide u vrtrić mogu reći iz osobnog iskustva koliko je bilo teško upisati dijete u vrtić i koliki su općeniti problemi oko upisivanja djece u vrtić. Isto tako znamo koliko se brige i truda treba uložiti da bi pronašli nekoga tko bi vam mogao čuvati djecu – ispričao nam je Damir Fašaić, pročelnik Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i gospodarstvo.
S obzirom na činjencu da su vrtići prenatrpani djecom, sve više roditelja se nalazi u bezizlaznoj situaciji da nemaju kome ostaviti svoju djecu dok su na poslu, stoga je jedna od polaznica tečaja odlučila osnovati Udrugu dadilja.
– Udruga je osnovana u Velikoj Gorici. Njezini ciljevi bi bili se zbrinjavanje djece koja nisu zbrinuta u dječjim vrtićima, a znamo da su danas dječji vrtići prenatrpani. Isto tako, osim što bi im djeca bila zbrinuta, roditelji od dadilja mogu potražiti i neki savjet – rekla nam je Blaženka Meštrović, certificirana dadilja.
Više o ovoj temi pogledajte u emisiji ZG Dnevnik na Jabuci TV u 18.40 sati