Autor: Ivana Šimac 7/11/2014 15:17
Hrvatska bilježi konstantni gospodarski pad i poduzetničku neaktivnost. Problem je to s kojim je sve prisutne suočila stručnjakinja za makroekonomiju Jasna Belošević. Problem je to politike, koja je dugi niz godina sustavno uništavala mogućnosti za gospodarski napredak.
– Osim što ulazimo u šestu godinu s negativnim predznakom ukupne gospodarske aktivnosti, bilježimo i već deseti kvartal kontinuirani pad. Tako smo defacto uz Grčku jedina članica Europske Unije koja dugoročno i kontinuirano ima tako nepovoljne tendencije za izlazak iz krize – rekla je Jasna Belošević, direktorica Centra za makroekonomske analize HGK, na zasjedanju Skupštine Hrvatske gospodarske komore.
Ipak nije sve tako crno, zapravo ako ćemo biti realni, situacija je siva, ili kako bi Zagrepčani rekli ‘ni vrit ni mimo’.
– U prvih pet mjeseci ove godine bilježi se u pojedinim segmentima gospodarstva blagi rast, kao na primjer u industriji, u turizmu i u robnom izvozu – nastavlja Belošević.
Rashodi proračuna opće države rasli su za gotovo deset posto, uspoređujući rashode 2012. godine i prije, obzirom na uplatu u proračun Europske Unije u vrijednosti oko dvije milijarde kuna, kako bismo doprinijeli ukupnom europskom budžetu kao nova članica.
– Bruto domaći proizvod kao agregatni pokazatelj ukupne gospodarske aktivnosti realno je manji za preko 12 posto, a industrijska proizvodnja za 18 posto, dok je zaposlenost manja za 12 posto. Deficit proračuna je veći za oko šest puta. Bruto inozemni dug je narastao za preko 12 posto – iznosi nadalje podatke za 2013. godinu.
Istina je da niti jedna nova članica u krugu europske obitelji nije automatski počela bilježiti gospodarski rast i napredak na području BDP-a, ipak vidna je razlika ekonomskih pokazatelja ostalih članica Eurospke Unije i Hrvatske. Možda nam treba još vremena.
– Opće stanje gospodarstva je takvo da je u svibnju ove godine dva posto manje zaposlenih nego prošle godine u istom razdoblju. Pad nezaposlenosti u prvih šest mjeseci je nešto viši od dva posto. Zapravo su sve članice Europske Unije bilježile pad BDP-a, dok zadnjega kvartala, kada se svugdje, osim kod nas i Grčke, počela bilježiti gospodarska aktivnost. Kreditni nam je rejting – podinvesticijski – zaključuje Belošević u svom izvješću.
Negdje smo se očito izgubili, kada je teško za povjerovati, i običnom laiku, ako ne ekonomskom stručnjaku kako je situacija morala ovako završiti. Uz turizam, industriju, brodogradnju pa i ostalu proizvodnju kojom se Hrvatska mogla pohvaliti dok na scenu nije stupila privatizacija, čini se kako smo još nekoliko razina ispod ‘investicijske zemlje’.