Wittmann promašio, Cedevita pobijedila

Autor: Ivana Šimac 12/21/2014 22:06

U 13. kolu ABA lige Cedevita je u Domu sportova pobijedila Szolnoki Olaj sa 74:73. Još uvijek umorna od puta iz Berlina, momčad Jasmina Repeše nije odigrala jednu od svojih boljih utakmica u sezoni, no na putu do pobjede malo je pomogla i sreća.

Utakmica je dugo bila potpuno u egalu, no Zagrepčani su u zadnjih 67 sekundi treće četvrtine napravili seriju 6-0 za vodstvo 55:48. Kad je Mario Delaš zabio svoj već osmi poen u četvrtoj četvrtini, Cedevita je na 7:41 min. do kraja utakmice došla do svojeg najvećeg vodstva od 61:52.

Međutim, Szolnoki se uspio potpuno vratiti i na manje od dvije i pol minute do završetka izjednačiti na 68:68. Miro Bilan i Nemanja Gordić potom su poentirali za 72:68, a poslije koša Strahinje Miloševića, Ivan Ramljak pogodio je na 55.6 sekundi za Cedevitinih 74:70.

Nakon što je Stefan Sinovec pogodio tricu za minimalni zaostatak gostiju, Bilan je na 17.9 sekundi do kraja imao dva slobodna bacanja. No, promašio je oba, a Krisztian Wittmann na pet sekundi do završetka utakmice s nekih pet metara došao je do otvorenog šuta. Da je zabio, Mađari bi poveli i vjerojatno pobijedili, no nije.

– Mislim da je ova utakmica definitivno primjer i potvrda onoga što sam ja govorio od samog starta, da mi, iako možemo, ne smijemo ići u Top 16 s ovakvim rosterom. Jednostavno, ekipa je premlada da bi mogla tako brzo apsorbirati nenormalnu fizičku i mentalnu potrošnju koju nose utakmice Eurolige. Imao sam slično iskustvo u Malagi kad smo igrali 13 puta u petak i u nedjelju. U Euroligi smo imali 15 pobjeda, no u domaćem prvenstvu se nismo uspjeli plasirati u playoff s puno iskusnijom ekipom od ove. To je premlada ekipa da bi bi se u tako kratkom vremenu oporavila mentalno i fizički. Specijalno kad se dođe do pobjede kao što je bila u Berlinu, a znamo koliko smo se ondje potrošili u drugom poluvremenu, u kojem smo igrali sjajnu obranu – izjavio je trener Cedevite Jasmin Repeša.

S 15 poena prvi strijelac Cedevite bio je Bilan. Fran Pilepić i Mario Delaš dodali su po 10 poena, a Karlo Žganec upisao je devet poena, pet skokova, tri asistencije i dvije ukradene lopte za 18:56 min., te je ujedno imao najveći indeks (19) u momčadi Cedevite.

– Na meni je da treniram i da iskoristim priliku koju dobijem. Mislim da je danas to bilo dosta dobro s moje strane – komentirao je Žganec pitanje o svojoj igri.

Unatoč odličnoj igri Mazalina, prva četvrtina protekla je u potpunom egalu. Završena je s 21:21, a u druga je prošla u sličnom tonu. Odvojiti se nije uspio nitko. Na poluvrijeme se otišlo s 36:35 za domaćine, a za relativno povoljan rezultat Mađari su mogli ponajprije biti zahvalni Akosu Kelleru.

Naime, krilni centar koji je u ABA ligi na prosjeku od 6.6 poena za 20.8 min. po utakmici, u prvom je poluvremenu Cedeviti uz šut iz igre 6/6 zabio 14 koševa.

Utakmicu je naposljetku završio s ukupno 19 poena i sedam skokva, a više od njega zabio je Strahinja Milošević (21 poen, pet skokova i četiri asistencije).

Podsjetimo, osim Cedevite, pobjedu u 13. kolu ABA lige, odnio je još jedan zagrebački klub, Cibona, koja je u subotu (20.12.)na gostovanju u Sofiji, ostvarila svoju četvrtu pobjedu u nizu, pobjedivši Levski s uvjerljivih 74:64.