Autor: M.J. 12/18/2012 14:43
Vrtići i škole moraju biti sigurna mjesta za djecu s teškoćama u razvoju. Naziv je to, ali i zaključak edukatvine tribine održane u prostorijama Tribine grada Zagreba. Ideja o organizaciji ove edukacije proizašla je iz potrebe jer je broj integrirane djece s poteškoćama u razvoju u porastu,a samim time u porastu je i potreba za dodatnom edukacijom vrtića i škola koji su u direktnom kontaktu s tom djecom.
– S obzirom da su djeca s teškoćama u razvoju dvostruko osjetljiva skupina, zato što su djeca i zato što su uz to djeca s poteškoćama u razvoju, pa i Konvencija o pravima i zaštiti osoba s invaliditetom izdvojila je tu djecu kao osjetljivu skupinu unutar cjelovite populacije, mi smo zbog te dvostruke osjetljivosti odlučili dodatno educirati one koji se prvi susreću s tom djecom. Ova tribina je i zbog djece koja nisu dovoljno senzibilizirana sa svojim vršnjacima zbog čega se javljaju neke neželjene posljedice – kazala je Marinka Bakula Anđelić, pomoćnica pročelnice Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom.
Baš iz razloga što djeca nisu dovoljno upoznata s potrebama svojih vršnjaka s poteškoćama u razvoju, događaju se negativne manifestacije u njihovim odnosima.
– Radikalan izraz je nasilje među vršnjacima i mi smo htjeli da se o tome danas progovori, a zapravo je cilj da dođemo do sigurne škole i vrtića koji, ako se rano uključe u sustav osiguranja, kasnije u minimalnom postotku budu socijalni isključeni – dodala je Bakula Anđelić.
S obzirom na navedeno, Grad Zagreb nastavlja s praksom ulaganja znatnih sredstava u integraciju ovih mališana. Kao važnu stavku ističu činjenicu da svaki vrtić ima stručni tim kojega, između ostalog, sačinjavaju pedagozi i psiholozi, kao i medicinsko osoblje.
– Naši vrtići su se infiltrirali kao centri izvrsnosti za pojedinu poteškoću. To je jako važno da mogu educirati druge vrtiće. Konkretno, u dječjem vrtiću Bajka imamo autizam pa danas iz tog vrtića pomažu drugima da bi prepoznali teškoću i savjetuju ih na različite načine, ali i savjetuju roditelje kako bi u konačnici uključili djecu u sustav koliko je god moguće – istaknula je Biserka Bucković, posebna savjetnica gradonačelnika.
Veliku ulogu u ovoj strategiji igraju i specijalizirane ustanove i fakulteti, bez čije pomoći ideja o školi i vrtiću kao sigurnom mjestu za djecu s poteškoćama u razvoju ne bi bila provediva.