Autor:: Tanja Molvarec 5/11/2011 8:45
Učenici trećeg razreda Osnovne škole ‘Dragutin Domjanić ‘ iz Gajnica ubacili su u svoje ruksake sendviče i sokove, te se uputili u specijalnu bolnicu za kronične bolesti Gornja Bistra kako bi djeci i mladima kojii tamo borave odnijeli novac prikupljen humanitarnom akcijom u školi. Učenici su prikupili 1640 kuna, a novac će dobro doći za sitne potrepštine poput školskog pribora ili pak slavlja rođendana u bolnici.
S obzirom da je bio lijep dan djecu iz bolnice Gornja Bistra smo zatekli vani u lijepo uređenom parku. Nekad jako zapušten i zarastao park je zahvaljujući volonterima iz Italije postao omiljeno mjesto za provoditi vrijeme. Voloteri su naime prikupili novac i kupili nove sprave.
– Iako su u bolnicu dolazili i volonteri iz Hrvatske, to nije bilo toliko kontinuirano. Trenutno imamo samo Talijane koji ovdje žive, sami se hrane i brinu o našim bolesnicima. Bitni su jer nastojimo da svako dijete dobije individualan pristup, zagrljaj ili poljubac a s obzirom da djelatnici ne stigu sve tu su oni kako bi nam pomogli – kazala je defektologija Ljerka Galić.
S volonterima nismo uspjeli pričati zbog jezične barijere s obzirom da razumiju talijanski uglavnom, ali pažnja koju daju djeci govorila je više od riječi. Igranje, šetnja, hranjenej samo su neki od stvari koje volonteri rade kako bi pomogli djelatnicima bonice. Trenutno je 10-ak volontera iz Udruge Vrt plavih ruža, a svaki se tjedan izmjenjuju grupe. Uz volontere neka djeca su čak i naučila ponešto talijanskog.
Unazad nekoliko godina puno se radilo na obnovi bolnice
Za učenike 3. e razreda škole D. Domjanić ovakav izlet je bio poseban i edukativan.
– Jako mi se svidio mali Dino. Najslađi je među nima i htjela bi ga i posvojiti – oduševljena je bila 9-godišnja Leonora. Dino je 2-godišnjak koji boluje od Downova sindroma.
Izgleda kao da je zdrav, bili su česti komentari učenika na što su im medicinske sestre objasnile da nažalost ta djeca imaju mnogo dijagnoza. Nekima je majka pila u trudnoći, neki su pak djeca majke s dijagnozom shizofrenije.
– Ova djeca što se igraju vani su u manjini nažalost. Njih je samo 30 posto, a ostali su vezani za krevet. Mortalitet te djece je jako visok. Neka ne mogu disati bez pomagala – kazala je Galić. Na upit posjećuju li roditelji svoju djecu odgovorila je da je to pitanje jako osjetlljiv.
– U medijima slušamo kako su ta djeca ostavljena i svi im sude da kakav to roditelj može otaviti dijete. Ali ja ne bih htjela suditi jer uz one koji nažalost ne dolaze viđati svoju djecu, postoje i oni koji svaki dan dolaze. Ili jednom, dvaput mjesečno pogotovo ako nisu iz istog grada. Neki od njih imaju doma još djece pa jednostavno ne stignu. Tu su i roditelji koji nemaju novaca. Briga o djetetu koje nije zdravo je skupa i zahtjevna. Ako roditelj nije spreman na to neće moći djetetu pružiti ono što mu mi ovdje pružamo. Dakle, adekvatnju njegu i pažnju – kazala je Galić. također, istaknula je Galić tu su i nesređene obiteljske situacije.
– Ako muž napusti majku djeteta onda će se ona sama teško moći nositi sa situacijom. Veliku ulogu igra i liječnik koji bi trebao majci oobjasiti da dijete iako je rođeno primjerice s Dowm sindromom ima šanse za napredak uz rad s njim, njegu i ljubav. a ne ju prepasti pa joj reći da dijete nikada neće biti bolje – objasnila je Galić.
Iako je dvorac Oršić u kojem je bolnica smještena nekad bio oronuo i zapušten, djelatnici bolnice ističu da se puno napravilo u zadnjih nekoliko godina. Uređena je fasada, novi krov je napravljena, čeka se i uređenje dvorane za prijem gostiju i održavanje posebnih događanja.