Autor: 7/22/2010 15:48
Koalicija udruga u zdravstvu (KUZ) uputila je Vladi protest zbog postupka kojim će se u Zagrebu provesti pripajanje Klinike za plućne bolesti Jordanovac Zagreb Kliničkom bolničkom centru Zagreb, Klinike za tumore Zagreb, Klinike za dječje bolesti Zagreb i Klinike za traumatologiju Zagreb Kliničkoj bolnici Sestre milosrdnice i Sveučilišne klinike za dijabetes, endokrinologiju i bolesti metabolizma Vuk Vrhovac Kliničkoj bolnici Merkur. Usput je Koalicija najavila prikupljanje potpisa za peticiju povodom odluke Vlade od 13. svibnja 2010.
Kao najveća udruga pacijenata u zemlji, koristeći mrežu organizacija civilnog društva u zdravstvu, odlučila je zatražiti od Vlade poništavanje i obustavu provedbe te odluke.
– Donoseći ovako ishitrene i voluntarističke odluke, Vlada RH prekršila je vlastiti Kodeks savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u postupcima donošenja zakona, drugih propisa i akata (NN 140/09), koji propisuje da se pri donošenju određenih odluka, mora savjetovati s onima na koje se te odluke odnose. U ovom slučaju zainteresirana javnost su i pacijenti kao korisnici zdravstvenih usluga. Da je prije donošenja odluke provedena javna rasprava, koja je bila najavljena 30. travnja 2010., građani – pacijenti i oni koji o njima brinu mogli bi s povjerenjem doživjeti reformu koja je zbog racionalizacije potrebna, ali ne na način kako se provodi jer postupak nije u skladu s temeljnim standardima demokratskog društva – stoji u priopćenju Koalicije.
U prezentaciji se o uštedama govori kao o ‘mogućim’
Iz Koalicije dodaju kako je izostala stručna i detaljna analiza uz prikaz svih kriterija i mogućih rješenja, koja bi izradili stručnjaci u suradnji s nadležnim ustanovama i o rješenjima informirali zainteresirane građane. Prezentirani prijedlog reforme bolničkog sustava u Gradu Zagrebu prema izjavi potpredsjednika Vlade i ministra zdravstva i socijalne skrbi Darka Milinovića, razradili su ”neimenovani članovi tima u Ministarstvu, na nekim od prezentacija nije bilo mogućnosti rasprave, a na prezentaciji za civilne udruge zbog kasno upućenog poziva bilo je moguće okupiti vrlo mali broj članova”, dodaju iz Koalicije.
– U prezentaciji se o uštedama govori kao o ‘mogućim’, a izneseni argumenti nisu provjereni potrebnim konzultacijama s osobljem medicinskih ustanova, niti su dovoljno jasno izneseni kriteriji i analize na temelju kojih su predložena rješenja za spajanje medicinskih ustanova. Odluka Vlade od 13. svibnja 2010. odnosi se samo na bolnice u Zagrebu, od kojih neke nisu u vlasništvu države nego grada Zagreba, ali se sigurno takav postupak ne smije ponoviti u ostatku Hrvatske gdje su dostupnost i kvaliteta zdravstvenih usluga još problematičniji i pacijenti ugroženiji – napominju iz Koalicije.
Uštede su potrebne, ali ne na štetu kvalitete zdravstvene zaštite i zdravlja pacijenata
– Kao građani se slažemo: uštede su potrebne, ali ne na štetu kvalitete zdravstvene zaštite i zdravlja pacijenata! Zdravstvo je društveno previše važan sustav a da bi se njegova reforma mogla i smjela reducirati na pristup koji potpuno zanemaruje humanističke, etičke i demokratske tekovine kao što su to solidarnost, odgovornost, dijalog i javna rasprava! Pozdravljamo racionalizaciju bolničkog sustava, ali ako se provodi bez potrebnih priprema i dogovora postoji velika vjerojatnost da će biti upitno i do sada često nezadovoljavajuće ostvarivanje zdravstvene zaštite. Zbog ‘mogućih’ ušteda ne može se prihvatiti neizvjesnost što će konačno biti dostupno građanima i stoga je potpuno opravdano nepovjerenje u provođenje mjera reforme na ovaj način Očito je da državna administracija ne uvažava i ne podržava tekovine razvitka civilnog društva u Hrvatskoj, što se posebno odnosi na zdravstvo jer građanin – pacijent ima pravo znati i sudjelovati u donošenju mjera za poboljšanje zdravstvenog sustava. Naglašavamo da KUZ predstavlja glas javnosti od tridesetak tisuća angažiranih građana koji dajući svoj potpis na peticiju osporavaju pravo državnoj administraciji na donošenje odluka od općeg i zajedničkog interesa bez sudjelovanja javnosti – ističu.
Koalicija udruga u zdravstvu poručuje hrvatskoj javnosti i državnoj administraciji da će koristiti sve mogućnosti da prati i kad procjeni da je potrebno intervenira na provedbe Odluke od 13. svibnja 2010. jer ostaju kod zahtjeva da imaju pravo dobiti sv informacije o načinu uspostavljanja organizacije u predloženim uvjetima spajanja bolnica.
– Transparentnost postupka bila bi garancija da građanima neće biti smanjena i otežana dostupnost zdravstvenim uslugama, čime bi moglo biti narušeno jedno od temeljnih prava građana – pravo na zdravlje – zaključuju iz Koalicije.