Autor: Maja Gujinović 7/8/2010 16:10
Sudeći po razvoju događaja u Gornjogradskoj vijećnici čini se kako je će Grad Zagreb i dalje ostati ostati stopostotni vlasnik Muzeja suvremene umjetnosti. Nakon mjeseci rasprave, u utorak će na sjednici Skupštine vjerovatno propasti i treći pokušaj da se izglasa zajednički prijedlog gradonačelnika i ministra kulture o podjeli muzejskog kolača na dva dijela.
Kako doznajemo, Vladi će nakon toga Ministarstvo kulture dati mišljenje kako više nema potrebe za pregovore oko vlasništva MSU-a, te će okončati sve razgovore. Kao što smo već u nekoliko navrata pisali, spor je nastao oko raspodjele snaga unutar Upravnog vijeća Muzeja. Podsjetimo, Skupština traži troje gradskih predstavnika, jednog predstavnika države i jednog zaposlenika, dok su se Vlada i Bandić dogovorili da po dvoje daju grad i država, te jednog djelatnici muzeja. Izgleda kako se rasprava o MSU-a, nakon puno govora o podjeli osnivačkih prava i financiranja, svela samo na pitanje tko će sjediti u Upravnom vijeću Muzeja.
Biškupić odustaje od daljnjih pregovora
Kako doznajemo, stav ministra Bože Biškupića je da ne želi nikakav udio u Muzeju, ako Skupština ne prihvati posljednju verziju Ugovora. Takav prijedlog, tvrdi većina u Odboru i Skupštini nije prihvatljiv jer po njima prevagu u odlukama opet odnosi država, točnije ravnateljica za koju se smatra da je i postavljena od ministra.
– Ministar mi je osobno potvrdio kako ga zanimaju samo upravljačke ingerencije. Za Grad je dobrodošlo smanjiti financiranje, ali ne na način kakav nudi Ministarstvo kulture. Zbog ovakve ponude u omjeru snaga u Upravnom vijeću i ne prihvaćamo ugovor – rekao je Zvonko Maković, predsjednik Odbora za kulturu.
Maković: Ministarstvo je nepouzdan partner. Mesić: Grad želi dominaciju.
– U zadnjih šest godina otvorili smo 22 muzejske institucije i samo s ovom imamo problem. Želja da Grad ima većinu u Upravnom vijeću je isto politički motivirana. U ovakvom omjeru koji nudi Ugovor nitko ne bi dominirao. Bilo kakva većina će samo ponoviti iste probleme – odgovorio je na te agumente Jasen Mesić, predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a.
Kako napominje često spominjanje kako je fundus MSU-a gradski potpuno je pogrešno, s obzirom da je ono, kao i svako kulturno dobro, u vlasništvu države.
S obzirom kako niti jedna strana u ovom prijeporu neće popustiti, 21 milijun kuna godišnjih troškova MSU-a ostaje stavka u proračunu Grada. No, o tome se vjerovatno moglo razmišljati i kroz šest godina, koliko se Muzej gradio.