Vizija nula poginulih u prometu mora nam biti cilj

Autor: Margarita Weisz 4/14/2014 15:21

U 2013. godini u Republici Hrvatskoj dogodile su se 7362 prometne nesreće u kojima je poginulo 27 osoba, 430 je teško, a 2074 lakše ozlijeđeno. Na tragu tih činjenica održan je okrugli stol pod nazivom Organizacija rada na prometnoj sigurnosti.

– Mislim da ne trebamo biti zadovoljni kada čujemo da je broj poginulih u odnosu na prošlu godinu pao za sedam jer skandinavski model “Vizija nula” poginulih i teško ozlijeđenih je nešto što svi trebamo prihvatiti u gradu Zagrebu i tome težiti – rekao je gradski zastupnik Alen Ostojić.

Na ovoj problematici u Norveškoj počelo se raditi već sredinom 70-ih godina, a o skandinavskim iskustvima, ali i problemima u Hrvatskoj govorio je vodeći stručnjak za sigurnost prometa u Kraljevini Norveškoj.

– Najveći problem u Hrvatskoj je plasiranje odgovornosti jer je Hrvatska jedina zemlja unutar Europske unije gdje glavnu odgovornost za prometnu sigurnost ima Ministarstvo unutarnjih poslova dok u svim ostalim državama je to ili Ministarstvo prometa ili neka državna agencija. Drugi problem je organizacija rada koja je još uvijek na državnoj razini, a trebalo bi početi raditi i na županijskim razinama sve do lokalne jer se skoro 80 posto prometnih nesreća događa u gradskim i urbanim sredinama – objasnio je mr.sc. Nebojša Doder, vodeći inženjer u Državnoj upravi za ceste Kraljevine Norveške.

Nebojša Čelica iz Udruge obitelji osoba stradalih u prometu rekao je da bi svakako trebalo na nacionalnom nivou osnovati savez za sigurnost prometa jer za stanje u prometu ne može biti odgovorna samo policija.

Želja svih sudionika okruglog stola je da dio odgovornosti bude prebačen na županijski kao i lokalni nivo, ali i poraditi na prometnoj kulturi svih građana.

– Policijske statistike pokazuju da su prekomjerna brzina i alkohol glavni uzroci prometnih nesreća, to je nešto na čemu trebamo poraditi – zaključio je Ostojić.

Model “Vizija nula” po kojoj nema poginulih i teško ozlijeđenih u prometu, ujedno je i krajnji cilj zemalja Europske unije, a prvi korak je do 2020. godine za 50 posto smanjiti broj poginulih u prometu.