Zagrebancija

Više vremena za prijavu na UrbanFestival

Autor:: Tajana Šanjug 3/22/2010 17:09

UrbanFestival je međunarodni multimedijalni festival suvremene umjetnosti u javnim gradskim prostorima čija je temeljna intencija infiltracija umjetničke djelatnosti u urbani život, intenziviranje komunikacije urbanoga stanovništva s gradom i pripadajućom mu infrastrukturom.

Novi rok za prijavu radova je 31. ožujka a jedini način predlaganja radova je putem ove web-stranice i stoga organizatori mole zainteresirane  da ne šalju dodatne materijale. Organizatore zanimaju otvoreni, interaktivni, participativni radovi, društveno angažiranog i site specific pristupa. Tema ovogodišnjeg izdanja festivala, koji će se održati u rujnu, je Gornji grad. Gornji grad se gleda istovremeno kao prostor kolektivnih mitova o kulturi i tradiciji Zagreba i kao intimni prostor osobnih sjećanja i kontinuiteta svakodnevnog života. Želi se preispitati što Gornji grad predstavlja za građane i građanke, njegove stanovnike i korisnike, te otvoriti proces ‘dekonstrukcije sjećanja’ brišući granice između kolektivne i individualne memorije. Na poprištu konstruiranja romansiranih priča koje se potom zovu ‘povijest’ i ‘nasljeđe’, pitajući se što ostaje prešućeno i neispričano? Tko određuje čega ćemo se sjećati?

Osim na nadzor sjećanja, osvrćemo se i na nadzor prostora – neizbježnu gornjogradsku problematiku. Kako se sa pozicije moći kontrolira javni prostor i ograničava njegovo korištenje? Koje su mogućnosti unošenja pomaka na lokaciji gdje često ima više pripadnika policije nego slučajnih prolaznika, a dok uživamo u pogledu na cijeli grad, znamo da ćemo ulicu dalje biti promatrani s mnogo moćnije pozicije – sigurnosnom kamerom?

Festival koji izlazi iz zaštićenih zidova galerije i ulazi u javni prostor grada

Od prvog izdanja, 2001. godine, UrbanFestival se kroz tematske fokuse, izbor programa, ali i specifične organizacijske oblike i eksperimentiranje s istima bavi pitanjima javnosti, a posebno javnoga prostora. I

zabravši istupiti izvan zaštićenih zidova galerija i kazališta nastojimo proširiti područje djelovanja i animirati javne prostore kao prostore su-postojanja, konfrontacije različitih pogleda, pa i mogućih antagonizama.

U ozračju reprezentacijske kulture i rastućeg broja festivala, zamišljen je prije kao platforma, mjesto eksperimenta, struktura koja je spremna reagirati na lokalne potrebe i intervenirati u neposredni kontekst. Poimanje grada kao prostora koji postoji neovisno o objektima i praksama koji su u njega ugrađeni, kao mjesta koje regulira našu svakodnevnicu, grada kao izraza i sredstva državne moći ili surovog interesa kapitala, odlučili smo zamijeniti političkim poimanjem grada – grada kao mjesta koje uvijek i nanovo proizvode prakse njegovih građana.

 

 

 

Exit mobile version