Autor: Elizabeta Rebernišak 6/11/2012 12:44
U organizaciji Vijeća za prevencija Grada Zagreba, Policijske uprave Zagrebačke te Grada Zagreba, u Dvorani Lisinski je održana informativno-edukativna tribina o prevenciji nasilja među mladima.
Zbog sve učestalijeg nasilja među djecom i mladima organizatori su se odlučili na ovu tribinu kako bi pozvali najširi krug uzvanika, od gradskih zastupnika, roditelja, ravnatelja dječjih vrtića, osnovnih i srednjih škola, te kroz tribinu i edukativne radionice osvijestili o problemu nasilja u gradu Zagrebu.
Stvaranje socijalno prihvatljivog okruženja, unutar kojega će svako dijete imati uvjete za normalan psihički i tjelesni rast i razvoj, temeljna je zadaća i cilj koji moramo postići, istaknuto je na tribini.
Svečano otvarajući tribinu, gradonačelnik Milan Bandić istaknuo je kako Grad posebnu pažnju pridaje socijalnom razvoju mladih.
– U svijetu se već dugi niz godina posvećuje pozornost nasilju. Tako i Grad Zagreb pazi na psihički razvoj djece. Imamo i niz mjera kojima je cilj socijalni razvoj mladih, posebice danas kad su mladi suočeni s čitavim nizom izazova – naveo je Bandić.
Prema istraživanju provedenom na uzorku od 1394 ispitanika, na mladima u dobi od 15 do 27 godina, vidljivo je kako kako čak 35 posto maloljetnika ostaje vani dokle želi, njih 41 posto izlazi u klubove, a preko 45 posto maloljetnika konzumira alkohol u slobodno vrijeme, navedeno je na tribini.
Prilikom prezentacije navedenog istraživanja, Romana Galić, pomoćnica pročelnice Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom, istaknula je kako ipak ključna značajka ovog istraživanja činjenica da ispitanici Zagreb ne smatraju opasnim gradom.
– Prema rezultatima, ispitanici Zagreb zasada još ne smatraju opasnim gradom. To nam treba biti daljnji temeljni kapital, kapital bez kojeg ne smijemo ostati – izjavila je Romana Galić, pomoćnica pročelnice Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom.
Za vrijeme pauza između izlaganja, u Maloj dvorani, organizirane su edukativne radionice od kojih je jedna “Budi muško, mijenjaj pravila”. Cilj radionice je potaknuti učenike na promišljeno i ispravno ponašanje.