Autor: G.B. 10/6/2013 12:39
Više od 400 trkača svih uzrasta sudjelovalo je na utrci ”Trčanjem mijenjamo dijabetes – Mladi za mlade” u parku Maksimir. U organizaciji Društva roditelja, liječnika i ostalih zdravstvenih djelatnika za pomoć djeci i adolescentima oboljelima od šećerne bolesti ”Veliki za male sa šećernom bolešću”, utrke od dva i 5,6 kilometara okupile su mnoštvo polaznika svih razreda srednjih škola koji su svojim sudjelovanjem podržali vršnjake koji boluju od šećerne bolesti, ali i sve građane koji su im na ovaj način pružili podršku.
– Izuzetno nam je drago što je utrka ”Trčanjem mijenjamo dijabetes – Mladi za mlade” potaknula brojne građane, posebno mlađu populaciju da podrže djecu koja boluju od dijabetesa potičući ih svojim sudjelovanjem na tjelesnu aktivnost. Veliki odaziv na utrku pokazao je da značajni broj građana voli aktivno provoditi svoje slobodno vrijeme što nas izuzetno veseli, a pruža i dobar primjer ostalima u provođenju zdravog načina života – izjavila je mr. sc. Nataša Rojnić Putarek, v.d. voditelja Zavoda za dječju endokrinologiju i dijabetes, KBC-a Zagreb.
Više o dijabetesu
S obzirom na to da šećena bolest zahvaća oko 6 posto svjetske populacije, ova bolest je jedna od vodećih javnozdravstvenih problema. U Republici Hrvatskoj učestalost ove bolesti iznosi 6,1 posto u dobi od osamnaest do šezdeset i pet godina. Postoje dva osnovna tipa šećerne bolesti: tip I i tip II. Tip 1 je ovisan o inzulinu i javlja se pretežito kod mlađe populacije, dok se tip 2 javlja kod starije populacije, nije ovisan o inzulinu i, što je najznačajnije, može se u velikoj većini slučajeva ublažiti i odgoditi njegova pojava samo pravilnim i zdravim načinom života.
Kada govorimo o dijabetesu u djece još uvijek većim dijelom govorimo o dijabetesu tipa 1. Radi se obliku dijabetesa koji je nastao kao posljedica autoimunih procesa u organizmu. Hrvatska spada u grupu zemalja s visokim rizikom za nastanak dijabetesa tip 1 prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji s obzirom da se godišnje u nas dijagnosticira dijabetes u oko 19 djece i adolescenata na 100 tisuća djece iste dobi, odnosno da se dijabetes melitus tip 1 u Hrvatskoj godišnje dijagnosticira u oko 130 do 160 djece. Ono što je također zabrinjavajuće je godišnji porast učestalosti od više od 5 posto te najveći porast učestalosti u najmlađe djece, one mlađe od 5 godina.
S druge strane dijabetes tip 2 u djece i adolescenata postaje važan javno zdravstveni problem u cijelom svijetu. Iako je u nas učestalost ovog oblika dijabetesa značajno manja, obzirom na epidemiju pretilosti koja poprima značajne razmjere pitanje je vremena kada će ovaj oblik dijabetesa po učestalosti činiti značajan dio naših bolesnika.
Istraživanja su pokazala da je redovita, svakodnevna tjelesna aktivnost jedan od najznačajnijih faktora kojim osobe koje boluju od dijabetesa mogu dugoročno održati dobru metaboličku kontrolu bolesti te smanjiti učestalost ili odgoditi pojavu komplikacija bolesti. Osim toga tjelesna aktivnost koja je u skladu s uzrastom, spolom i mogućnostima djeteta značajna je ne samo za tjelesno već i za psihološko zdravlje djeteta. Danas se smatra da dijete s dijabetesom može odnosno treba sudjelovati u svim aktivnostima kao i njegovi vršnjaci, a što se tiče samog izbora tjelesne aktivnosti ono ovisi o skolnosti djeteta.