Autor: Margarita Weisz 10/23/2014 9:40
U Hrvatskoj ima oko 240 tisuća registriranih osoba sa šećernom bolešću, no ukupan broj osoba koje boluju od te bolesti procjenjuje se na više od 400 tisuća. Moderan način života, nezdrave navike, premalo kretanja i pretilost dodatno pridonose broju oboljelih te se procjenjuje da na liječenje dijabetesa Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje godišnje troši oko 2,5 milijarde kuna. Ove alarmantne brojke motiv su organizacije Regionalnog dijabetes foruma na kojem je glavna tema bila ekonomski učinak dijabetesa.
Regionalni dijabetes forum održan je u suradnji Republike Hrvatske i Kraljevine Danske, o važnosti prevencije dijabetesa na forumu je govorila i danska kraljica Margareta II.
– Kronične bolesti, ne samo dijabetes postaju veliki izazovi za zdravstveni sustav. Oni smanjuju kvalitetu života i povećavaju izdatke zdravstvenog osiguranja. Zato je Danska za vrijeme predsjedavanja Europskom unijom 2012. godine započela program za zaustavljanje epidemije dijabetesa kroz nacionalne programe za prevenciju i liječenje – istaknula je danska kraljica Margareta II.
– U Hrvatskoj imamo dijabetološku skrb sa zavidnom tradicijom, niz centara, tradiciju znanstvenih istraživanja i radova, vrhunske stručnjake. Također, u Hrvatskoj je 2007. godine usvojen Nacionalni program zdravstvene zaštite osoba sa šećernom bolešću, a 2011. godine i smjernice za liječenje šećerne bolesti – objasnio je predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović.
Dijabetes je bolest koja je u cijeloj Europskoj uniji u porastu, u Hrvatskoj je na osmom mjestu među vodećim uzrocima smrti. Simptomi se najčešće pojave u uznapredovalom stadiju bolesti.
– Kada se već razviju simptomi u smislu učestalog žeđanja, mokrenja, gubitka na tjelesnoj težini tada su već vrlo visoke vrijednosti glukoze u plazmi. Vrlo često mi šećernu bolest otkrijemo kada se razvije u komplikacije – zaključio je predsjednik Hrvatskog društva za dijabetes Dario Rahelić.
Stoga je prevencija i mogućnost liječenja stavljena u prvi plan kako bi se poboljšala kvaliteta života oboljelih, ali i snizili ukupni troškovi liječenja.