Zagrebancija

Više će plaćati oni koji proizvode više otpada

Autor: Gorana Banjeglav 12/13/2013 15:58

Od 1. srpnja 2014. godine odvoz miješanog komunalnog otpada naplaćivat će se prema volumenu, a ne kao do sada prema kvadraturi stambenog prostora. Svoje ruke za ovaj prijedlog podigli su i članovi skupštinskog Odbora za komunalno gospodarstvo.

– Napravljen je generalni zaokret na način da je definirana minimalna količina otpada na temelju analize i da je ona manja od dosadašnje količine koju generira jedan korisnik. Ona će iznositi 60 litara mjesečno miješanog komunalnog otpada i 30 litara biorazgradivog otpada – istaknuo je Marijan Maras, pročelnik Gradskog ureda za energetiku.

Za veće količine otpada, korisnici će koristiti posebne vrećice, koje će se posebno naplaćivati. Iz resornog ureda poručili su kako cijene odvoza otpada neće porasti za one koji se drže minimalne količine, dok će oni koji proizvode više otpada biti udareni po džepu. Članove odbora zanimalo je što s poslovnim prostorima u zgrada, primjerice kafićima.

– Ja gledam kod sebe u zgradi, taj kafić izgenerira 20 posto kante, a ostalo je od nas dvadesetak stanara. Sad je pitanje na koji način će se njemu naplaćivati i na koji način će to biti riješeno – rekao je Zvane Brumnić, član Odbora za komunalno gospodarstvo.

Odgovor je bio kako će se vrlo jednostavno utvrditi tko ne poštuje pravila igre. Članovi odbora dali su zeleno svjetlo i za promjene Odluke o komunalnoj naknadi, koje propisuju obračun naknade za prazne poslovne prostore.

– Ovim prijedlogom izmjena propisan je način obračuna komunalne naknade za poslovne prostore u kojima se ne obavlja poslovna djelatnost, odnosno ako se poslovni prostor nije prethodno koristio ili se ne koristi u svrhu obavljanja poslovne djelatnosti. Za takve prostore komunalna naknada bi se s obzirom na namjenu obračunavala prema koeficijentu tri, a koeficijent namjene sedam obračunavao bi se za te prostore koji se nalaze u prvoj i drugoj zoni na području grada Zagreba – istaknuo je Dinko Bilić, pročelnik Gradskog ureda za prostorno uređenje.

Članovi odbora imali su dodatne prijedloge.

– Predlažemo da se oslobodi poduzetnike i obrtnike komunalne naknade na tri godine te da se to proširi na sve zone u gradu – rekao je Mario Župan, član Odbora za komunalno gospodarstvo.

– Čak razmišljamo o tome da Grad Zagreb na sebe preuzme obvezu, ako vlasnik prostora kaže da nije u mogućnosti iznajmiti ga, da će pronaći nekog kome će prostor iznajmiti – dodao je Brumnić.

Članovi Odbora predložili su i da vlasnici prazne poslovne prostore daju na raspolaganje gradu, koji bi našao nekoga tko bi ih unajmio.

 

Exit mobile version