Autor:: Tanja Molvarec 5/16/2012 10:15
Osobe koje imaju poteškoće s verbalnim izražavanjem mogu uz pomoć govornika postavljati pitanja i iskazivati dojmove vezano uz izložbu u Tiflološkom muzeju. Riječ je zapravo o aplikaciji koja je osmišljena u Udruzi potpore osobama s komunikacijskim teškoćama. Informatički govornik na hrvatskom jeziku pod nazivom JA-Muzej-KOM omogućuje komunikaciju s muzejskim sadržajima uz pomoć slika koje govore.
– Ova aplikacija nije ništa novo u svijetu. Samo, eto, kod nas se tek razvija i cilj nam je da se koristi u drugim javnim ustanovama kao ljekarnama. Primjerice da, kada osoba s komunikacijskim teškoćama dođe u ljekarnu bez recepta i želi samo vitamine, može putem aplikacije objasniti što želi – kazao je želi Goran Karas, autor aplikacije.
Govornik je napravljen tako da posjetitelj može upitati što se još u muzeju može vidjeti i je li posjet muzeju gotov. Posjetitelji s komunikacijskim teškoćama će Govornik moći koristiti već 18. svibnja te iskazati svoje dojmove i postaviti pitanja vezano uz Tamnu sobu koja je stalni postav Tiflološkog muzeja.
– Osobe koje nemamaju teškoća s verbalnim izražavanjem mogu mimiko, gestama ili nečim sličnim izraziti svoje osjećaje i dojmove. Osobe s komunikacijskim teškoćama trebaju drugačiji način komunikacije – kazala je Nina Sivec, kustosica Tiflološkog muzeja.
Tijekom predstavljanja govornika je prikazan i kratki film o autističnoj djevojčici koja nije govorila, ali je preko računala izražavala svoje misli.
Ideja projekta je da se ovakve aplikacije koriste u većini javnih prostora, a ne samo u privatne svrhe.