Autor: 2/10/2012 10:21
Iako je u Hrvatskoj oko 40 000 oboljelih od epilepsije, o toj bolesti postoje brojne predrasude. Upravo kako bi se one ublažile, obilježava se Nacionalni dan oboljelih od epilepsije, kojeg zajedničkim snagama organiziraju Centar za epilepsije Zagreb, Hrvatsko društvo za dječju neurologiju i Hrvatsko društvo za neurovaskularne poremećaje u suradnji s Gradskim uredom za zdravstvo.
Ove godine Nacionalni dan oboljelih od epilepsije obilježava se dvjema aktivnostima.
– Jedna od njih će biti u Centru Kaptol na drugom katu sada u subotu, 11. veljače od 11 do 13 sati uz naše poznate glumce, kulturne radnike i sportaše i nadam se da ćemo se u što većem broju gore okupiti, slikati i promovirati život oboljelih od epilepsije. Druga naša velika aktivnost je u suradnji s Gradskim uredom za zdravstvo i branitelje, koja će se održati u srijedu 15. veljače na javnoj tribini Kaptol 27 u 11 sati gdje će naši eminentni stručnjaci, profesori, akademici govoriti o epilepsiji, životu s epilepsijom, prezentirat ćemo liječenje epilepsije, naš neurokirurški program i nakon toga je diskusija s oboljelima od epilepsije od kojih su neki nakon operacije bez te bolesti – istaknuo je doc.dr.sc. Hrvoje Hećimović, voditelj Centra za epilepsije Zagreb.
Ne postoji nijedna udruga oboljelih od epilepsije
– Većina njih smatra da je epilepsija psihička bolest, čak 20 posto naših sugrađana smatra da je zarazna bolest, jako mnogo ih smatra da bismo mi trebali raditi poslove slabije od našeg obrazovanja, a jedan značajan postotak misli da se njihova djeca ne bi trebala igrati s djecom oboljelih od epilepsije – istaknula je.
Lončar smatra da društvo još uvijek nije napredovalo u prihvaćanju oboljelih od epilepsije kao što prihvaća neke druge bolesti, no smatra kako bi i sami oboljeli mogli učiniti više na osvještavanju društva.
– Velik problem je što se sami oboljeli od epilepsije ne udružuju i nemaju neko mjesto kao što ostale bolesti imaju. Donedavno je Grad Zagreb imao čak 37 udruga oboljelih od različitih bolesti, a li očito oboljeli od epilepsije nerado komuniciraju i međusobno i s javnošću – napomenula je.
Centar za epilepsije Zagreb osnovan je 2005. godine, a iste godine počelo je prikupljanje sredstava za kupnju aparata za bolje dijagnosticiranje epilepsije. Aparat je kupljen i instaliran u Kliničkoj bolnici Sestara milosrdnica u travnju 2006. Nacionalni dan obooljelih od epilepsije obilježava se od 2009. godine.